Poprawa nastrojów w skali globalnej

Alchemia-Inwestowania
doradztwo
rozwiń więcej
Od czwartku wzrasta kurs eurodolara – środkami dopingującymi są dla niego pozytywne publikacje z Niemiec i strefy euro.
Wczoraj odczuwalny był spadek apetytu na ryzyko. Opublikowane w czwartek wskaźniki makroekonomiczne wypadły gorzej niż się spodziewano. Największe znaczenie miało odreagowanie na rynku amerykańskich akcji i zmiana w notowaniach surowców. Wczoraj obserwowaliśmy największy od 17 marca br. dzienny wzrost cen miedzi.

Czwartek pokazał gorszą od oczekiwań kondycję sektora przemysłowego w strefie euro i Wielkiej Brytanii. W obu przypadkach dane były o pół punktu procentowego słabsze niż prognozowano. Brytyjska produkcja przemysłowa wzrosła o 0,3%, podczas gdy konsensus wynosił 0,8%, natomiast odczyt dla Eurolandu wyniósł -0,2%, przy czym konsensusie poziomie na 0,3%. Po południu napłynęły dane z USA, które wykazały 0,5% wzrost sprzedaży detalicznej w kwietniu – wypadł on o 0,6% słabiej niż oczekiwali inwestorzy Nieco gorsze były także dane z rynku pracy – liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych co prawda spadła, w porównaniu z poprzednim odczytem na poziomie 474 tys., ale 434 tys. to i tak nieco więcej niż przewidywano. Spodziewano się 430 tys.

Mimo nie najlepszych danych, które poprzez pogorszenie nastrojów mogą umacniać dolara, kurs najpopularniejszej pary na rynku walutowym – EUR/USD – wzrósł. Wczorajszy wzrost o 0,31% dokonał się w trakcie sesji amerykańskiej, która pokazała poprawę nastrojów za oceanem – S&P 500 zwyżkował o 0,49%. Stąd też umocnienie wrażliwego na ryzyko euro. Eurodolar rośnie również dzisiaj, a powodem tego są odczyty europejskiego i niemieckiego PKB. W I kwartale zarówno dynamika wzrostu strefy euro, jak i największej gospodarki Europy, zaskoczyła, kształtując się odpowiednio na poziomie 2,5% oraz 1,5% (dane zannualizowane). Rynek spodziewał się wzrostu o zaledwie 2,2% i 0,9%.

Dowiedz się także: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Analiza techniczna kursu EUR/USD pokazuje możliwość kontynuacji wzrostów. Środowy spadek do 1,4197, przełamujący wsparcie na poziomie listopadowego maksimum, 1,4281, kontynuowany był w czwartek przez pierwszą część dnia i wygenerował majowe minimum – 1,41229. Podobnie jak w kwietniu, jak dotychczas ten poziom stanowi zaporę nie do przejścia. Jeżeli dalsze zachowanie rynku będzie podobne do tego przed miesiącem, wkrótce powinniśmy być świadkami ataku na 1,50. Kluczowe okażą się jednak notowania w okolicach 1,45200. Jeżeli kurs dotrze do tego poziomu, ale nie przebije go, na wykresie zarysuje się prospadkowa formacja RGR (głowy i ramion). Gdyby ten scenariusz ziścił się, możliwe byłyby spadki do 1,33225.

Polecamy serwis: Lokaty

Dziś poznaliśmy już odczyty PKB z dwóch gospodarek: europejskiej i niemieckiej. W dalszej części dnia opublikowane zostaną dane o inflacji w Polsce i USA (o 14.00 i 14.30). Rynek spodziewa się niższej dynamiki cen, zarówno w Polsce, jak i w USA, odpowiednio wynoszącej 0,5% (względem 0,9% przed miesiącem) i 0,4% (wobec poprzednich 0,5%). O godz. 15.55 poznamy też wstępny odczyt majowych nastrojów konsumenckich – indeks Michigan. Ten prawdopodobnie pokaże niewielką poprawę nastrojów w stosunku do kwietnia.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...