Dane Fed i CME nie po myśli złotego

Alchemia-Inwestowania
doradztwo
rozwiń więcej
Ekonomiści z Danske Banku podejrzewają, że RPP może podnieść stopy procentowe już na kolejnym posiedzeniu.
Inwestorzy, którzy utrzymują długie pozycje w ryzykownych aktywach, narazili się w środę na duże straty. Wczoraj w nocy na rynek napłynęły niejednoznaczne dane makro z Chin. Był to dopiero początek niekorzystnych publikacji.

Gorzej niż się spodziewano wypadły bilanse handlu zagranicznego USA i Wielkiej Brytanii. Odczyty za marzec wyniosły odpowiednio: -48,16 mld dolarów i -7,66 mld funtów, znajdując się poniżej konsensusu rynkowego na poziomie -47 mld oraz -7,5 mld.

Dodatkowo, Narayana Kocherlakota – przedstawiciel Fed – po raz kolejny wezwał do podwyższenia stóp procentowych w USA o 50 pb jeszcze w tym roku. Takie posunięcie zmniejszyłoby możliwość spekulowania cenami różnych aktywów kosztem dolara amerykańskiego. W rezultacie, pogorszył się rynkowy sentyment.

Wydarzeniem dnia dla złotego była wczorajsza, nieoczekiwana przez inwestorów podwyżka stóp procentowych. O godz. 14.10 Rada Polityki Pieniężnej poinformowała o podniesieniu stopy referencyjnej do poziomu 4,25%. Rynek Forex nie był przygotowany na trzecią od początku roku podwyżkę, dlatego po decyzji Rady nastąpiło umocnienie złotego względem innych walut. Zdaniem ekonomistów Danske Bank, takie posunięcie pokazuje jedno: RPP „czuje, że jest spóźniona z decyzjami i musi pospieszyć się z podwyżkami, co oznaczałoby kolejną podwyżkę już na następnym posiedzeniu” – jak napisano w raporcie Banku.

Dowiedz się także: Dlaczego pod koniec kwietnia nastąpiła deprecjacja dolara?

Jednakże rajd polskiej waluty skończył się równie szybko, co zaczął. Summa summarum, ważniejsze okazały się globalne trendy ryzyka, na które wpłynęły wspomniane dane makro i wystąpienie N. Kocherlakoty. Inwestorów postraszyła także Grupa CME, operująca giełdami instrumentów pochodnych w Chicago i Nowym Jorku, podwajając limit dopuszczalnych, dziennych zmian cen ropy. W ostatnich dniach, gdy na rynkach tego surowca przeważają spadki, oznacza to możliwość jeszcze szybszych zmian cen i, w konsekwencji, jeszcze gwałtowniejszych, negatywnych zmian nastrojów inwestorów.


Analiza techniczna pary CHF/PLN pokazuje, że rynek walutowy skłania się bardziej w stronę franka. Już wczoraj, pomimo niespodziewanej podwyżki stóp w Polsce, frank umocnił się względem polskiej waluty. Jednakże, szczęśliwie dla posiadaczy kredytów we frankach, potencjał wzrostowy waluty Szwajcarii nie sygnalizuje silnych wzrostów kursu CHF/PLN. W ciągu najbliższych kilku dni kurs powinien dotrzeć w okolice oporu na 3,1400-3,1453. Ten obszar tworzony jest przez kilkukrotnie w tym roku testowaną barierę 3,14 (momenty rynkowych testów oznaczono fioletowymi krzyżykami na wykresie). Z kolei na wysokości 3,1453 leży 50% zniesienie fali spadków 16.03-8.04 br.

Polecamy serwis: Inwestycje

Zakładając, że nastroje na rynku nie ulegną znacznemu pogorszeniu, para frank – złoty powinna respektować zarówno opór 3,14-3,1453, jak i wsparcie na wysokości 3,0665. Po dojściu do tego poziomu, wczoraj wygenerowane zostało silne odbicie w górę.

Dziś najbardziej oczekiwane dane makro napłyną z USA. O godz. 14.30 poznamy wyniki sprzedaży detalicznej, inflację PPI oraz liczbę składanych po raz pierwszy wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Sprzedaż, zarówno z uwzględnieniem sektora samochodowego, jak i bez niego, powinna wzrosnąć o 0,6% m/m. O 44 tys. niższy (430 tys.) od poprzednio prognozowanego jest odczyt popularnych unemployment claims. Z kolei dynamika cen PPI prawdopodobnie wzrośnie o 0,6%, zaś bazowa zmiana (z wyłączeniem cen energii i żywności) wyniesie 0,2% m/m.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...