Bezrobocie w USA rośnie

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
Dom Maklerski
rozwiń więcej
J.C.Trichet zapewnia, że nie nastąpi efekt drugiej rundy inflacji w USA.
Podczas konferencji prasowej z udziałem J.C.Tricheta nie miały miejsca zapewnienia o „wzmożonej czujności” (strong vigilance). Takie sformułowanie sugerowałoby rychłą podwyżkę stóp procentowych. Szef ECB zachował powściągliwość; podkreślił wagę monitorowania cen i akomodacyjnej polityki banku centralnego, zaznaczając jednocześnie, że wzrost HICP nie wywoła efektów drugiej rundy inflacji.

W efekcie inwestorzy dostali dość mocny pretekst do zrealizowania ostatnich zysków ze zwyżek euro. Błędem byłoby jednak skupianie się tylko na tej kwestii. Bo jak wytłumaczyć spadki cen surowców, wyraźne umocnienie się japońskiego jena czy też szwajcarskiego franka? A także odrabianie ostatnich strat przez dolara? Widać wyraźnie, że globalne ryzyko rośnie. Powodem są zaskakująco słabe odczyty danych makroekonomicznych z USA, które zaczynają rzutować na rynki akcji.

Wall Street ciągnie w dół. Opublikowany dzisiaj odczyt danych o cotygodniowym bezrobociu zaczyna już mocno niepokoić – wzrosło ono do 474 tys. z 431 tys. po korekcie przed tygodniem. Tym samym zaczynamy wracać do wartości z połowy ubiegłego roku, a więc czasu sprzed słynnego programu QE2. Budzi to duże obawy przed jutrzejszą publikacją Departamentu Pracy. Jeżeli stopa bezrobocia wzrośnie z obecnych 8,8 proc., a gospodarka odnotuje zaledwie kilkadziesiąt, zamiast 200 tys. nowych etatów w sektorze pozarolniczym, padną również dość mocne pytania o perspektywy dla amerykańskiej gospodarki i skuteczność obecnej polityki FED. A stąd już łatwo o pretekst do poważniejszej, majowej przeceny na rynkach.

Dowiedz się także: Dlaczego pod koniec kwietnia nastąpiła deprecjacja dolara?

W kraju należy odnotować informację o rozpoczęciu wymiany środków unijnych bezpośrednio na rynku walutowym. Resort finansów nie podał więcej szczegółów i zgodnie z planem informacje o kwotach będą utajnione. Rząd przyjął też projekt budżetu na 2012 r., zakładając, że deficyt nie przekroczy 35 mld zł. Zdaniem Jacka Rostowskiego uda się jednocześnie ograniczyć deficyt sektora finansów publicznych do 2,9 proc. PKB z obecnych 7,9 proc. PKB. Złoty zignorował jednak te informacje. Nie wykluczone, że dlatego, iż bardzo trudno jest w obecnej, niestabilnej gospodarczo rzeczywistości przyjąć wiarygodne prognozy gospodarcze na 2012 r. Przykład dają ostatnie, słabsze odczyty z USA. Rynek będzie też ciekaw, jak do projektu budżetu odniosą się agencje ratingowe.

Polecamy serwis: Kredyty

EUR/USD:

Rejon 1,4750-1,4800 został złamany i będzie teraz mocnym oporem. Dynamika spadku jest dość duża, co nie wyklucza, że do końca tygodnia zejdziemy w okolice 1,45. Dla długoterminowych inwestorów sygnałem do „paniki” będzie dopiero złamanie 1,4280, dawnego szczytu z listopada 2010 r.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...