Dobre nastroje inwestycyjne

Cena złota ustanowiła nowe, tegoroczne maksimum. Za uncję płacono 1500 USD.
W środę na rynkach finansowych utrzymywały się pozytywne nastroje. Na europejskich giełdach indeksy poszły w górę, zaś wspólna waluta nie tylko odrobiła straty, poniesione na początku tygodnia, ale nawet pobiła nowe, tegoroczne rekordy.

Kurs EUR/USD około południa wzrósł dziś do poziomu 1,4546, po czym notowania głównej pary walutowej w kolejnych godzinach konsolidowały się powyżej 1,4500. Wczoraj pozytywnie na nastroje wpłynęły dobre dane na temat amerykańskich spółek. Z kolei dziś optymizm wśród inwestorów zwiększony został przez udaną aukcję bonów skarbowych Hiszpanii, co w dużej mierze stało się przyczyną umocnienia euro.

Zaplanowane na dziś publikacje makroekonomiczne wywarły mniej istotny wpływ na kurs głównej pary walutowej. O godzinie 16.00 miał miejsce odczyt danych z amerykańskie rynku nieruchomości. Sprzedaż domów na rynku wtórnym wzrosła w marcu do poziomu 5,1 mln, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 5 mln.

Dowiedz się także: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Drożejące złoto, którego cena przekroczyła dziś barierę 1500 USD za uncję, ustanawiając nowe, historyczne maksimum, stało się główną przyczyną umocnienia dolara australijskiego w relacji do amerykańskiej waluty. Kurs AUD/USD wzrósł dziś do poziomu 1,0686, osiągając 29-letnie maksimum.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Pozytywne nastroje na rynku sprzyjają również notowaniom złotego. Kurs EUR/PLN spadł dziś do poziomu 3,9600. Z kolei złoty w relacji do dolara umocnił się do poziomu 2,7230. Obecnie rynkowe nastroje stanowią świetne środowisko dla dalszej aprecjacji złotego. Dziś o godzinie 14.00 opublikowane zostały dane na temat inflacji bazowej konsumentów, która wzrosła w marcu do poziomu 2 proc. r/r, przy czym oczekiwano 1,8 proc. r/r. Lekkie przyśpieszenie tempa wzrostu cen, z wyłączeniem cen żywności i energii, może stanowić argument za dalszym zacieśnianiem polityki pieniężnej w celu zdławienia presji inflacyjnej.

Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...