Publikacje makro zaleją rynek

Agencja Moody’s obniżyła rating Irlandii do poziomu Baa3, z utrzymaniem perspektywy negatywnej, co stanowi najniższy szczebel ratingu o charakterze inwestycyjnym. / inforCMS
Kurs EUR/USD osiągnął wczoraj minimum na poziomie 1,4365. W miarę upływu czasu euro zaczęło odrabiać straty podczas sesji w Stanach Zjednoczonych. Wieczorem eurodolar osiągnął wartość 1,4500.

Nadal poziom ten stanowi silny opór, skutecznie ograniczający dalsze wzrosty głównej pary walutowej. W trakcie sesji azjatyckiej eurodolar pozostał stabilny, poruszając się w przedziale 1,4460-1,4500. Przed rozpoczęciem handlu w Europie na rynek napłynęła informacja o obniżce przez agencję Moody’s ratingu Irlandii do poziomu Baa3 z Baa1, z utrzymaniem perspektywy negatywnej. Jest to najniższy poziom ratingu o charakterze inwestycyjnym. Informacja ta spowodowała lekkie osłabienie euro w relacji do dolara do poziomu 1,4450.

Dzisiejsza sesja będzie obfitować w publikacje makroekonomiczne z zagranicy. W czasie sesji w Azji poznaliśmy dane z chińskiej gospodarki. Inflacja CPI w Państwie Środka wzrosła w marcu do 5,4 proc. r/r, oczekiwano 5,2 proc. r/r. Lepiej od prognoz wypadła również dynamika produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej w marcu, wynosząc odpowiednio: 14,8 proc. r/r oraz 17,4 proc. r/r. Dynamika PKB Chin w I kwartale wyniosła 9,7 proc. r/r, co jest wynikiem nieznacznie lepszym od oczekiwań.

Dowiedz się także: Które publikacje makroekonomiczne były najistotniejsze dla kursów złotego i eurodolara w trzecim tygodniu lutego?

W dalszej części dnia, o godzinie 11.00, poznamy ważne dane ze strefy euro na temat inflacji konsumentów. Oczekuje się wzrostu cen w marcu o 2,6 proc. r/r. Wynik wyższy od prognoz stanowiłby wsparcie dla euro na fali oczekiwań na dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej przez ECB. Z kolei o 14.30 opublikowane zostaną dane na temat inflacji konsumentów w USA. Rynkowy konsensus zakłada wielkość wskaźnika CPI na poziomie 2,6 proc. r/r. Równie istotny będzie także odczyt inflacji bazowej, w przypadku której oczekuje się niewielkiego wzrostu do poziomu 1,2 proc. r/r. Utrzymanie się inflacji bazowej na stabilnym poziomie powinno wciąż ograniczać oczekiwania na zacieśnianie polityki pieniężnej przez Fed. Poznamy również dane na temat napływu kapitałów do USA, produkcji przemysłowej oraz wstępny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan w Stanach Zjednoczonych. Tak liczny napływ publikacji makro może spowodować wzrost zmienności na rynku.

Polecamy serwis: Kredyty

Koniec tygodnia przyniesie kilka istotnych publikacji na rynkach międzynarodowych. Rynki nie powinny spodziewać sie zaskoczenia ze strony finalnego odczytu inflacji za marzec w strefie euro. Natomiast w USA spodziewany jest dalszy wzrost inflacji headlinowej. Istotniejszy odczyt, dotyczący inflacji bazowej, wskazuje na niewielki jej wzrost w marcu, co nie powinno wzmacniać oczekiwań na szybsze zakończenie QE2. Dla kursu dolara znaczenie mogą mieć publikowane w godzinach popołudniowych dane o produkcji przemysłowej, wykorzystaniu mocy produkcyjnych oraz kwietniowy odczyt indeksu nastrojów Uniwersytetu Michigan. Nie bez wpływu na rynek pozostanie też publikacja kwartalnych wyników Bank of America. Kurs EUR/USD powinien pozostawać dziś w przedziale 1,4440- 1,4510.

Krajowy rynek powinien rozpocząć sesję przy pozytywnym sentymencie, na co wskazują wzrosty kontraktów na niemiecki DAX i francuski CAC-40. Złoty w relacji do euro otworzył się na poziomie 3,9480. Wczorajsza wypowiedź prezesa NBP, nakierowana na tonowanie „jastrzębich” nastrojów po gwałtownym wzroście indeksu cen konsumpcyjnych, powinna nieco zmniejszyć oczekiwania na dalszy wzrost stóp procentowych. W takim przypadku dziś złoty może pozostać w trendzie bocznym i poruszać się w przedziale 3,94-3,95 za euro. Tym bardziej, iż brakuje dziś istotnych danych makro z kraju.

Krzysztof Wołowicz
Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...