Oczekiwania na podniesienie stóp w Anglii spadły

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
Dom Maklerski
rozwiń więcej
Po wczorajszym umocnieniu, nastąpiła korekta na rynku funta.
Dużym zaskoczeniem dla inwestorów była dzisiejsza publikacja danych na temat lutowej dynamiki produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Nastąpił spadek 1,2 proc. m/m, a wzrost wyniósł jedynie 2,4 proc. r/r. Odnotowano największy, miesięczny spadek od sierpnia 2009 r.

Niewykluczone, że była to tylko korekta mocnej zwyżki ze stycznia, ale – niezależnie od interpretacji – oczekiwania, iż Bank Anglii mógłby szybciej podnieść stopy procentowe, nieco spadły. Nadal prawdopodobnym terminem jest lipiec, chociaż wiele zależeć będzie od kolejnych danych. Bank centralny nie zdecyduje się na podwyżkę, jeżeli miałaby ona wyraźnie wpłynąć na dynamikę PKB. Stąd też funt był dzisiaj w odwrocie i jutrzejszy komunikat Banku Anglii niewiele tutaj zmieni. Po południu kurs GBP/USD kształtował się w okolicach 1,63.

Po południu nieznacznie zaczęło tanieć euro, po tym jak kilka godzin wcześniej wspólną walutę wsparły wyniki przetargu bonów w Portugalii – mimo trwającego zamieszania wokół tego kraju – dzisiaj tamtejsze władze zdementowały spekulacje, jakoby nieoficjalnie negocjowały warunki zagranicznej pomocy finansowej. Rynek poznał lepsze dane nt. zamówień w niemieckim przemyśle. W lutym nastąpił wzrost do 2,4 proc. m/m. Kurs EUR/USD osiągnął szczyt na 1,4316, ale po południu spadł do 1,4285. Na rynku ściera się zbyt dużo opinii, dotyczących tego, co znajdziemy w jutrzejszym komunikacie ECB i część inwestorów zaczyna realizować zyski z ostatniego umocnienia wspólnej waluty.

Przeczytaj również: Jakie wydarzenia były najważniejsze dla rynku walutowego w pierwszym tygodniu marca?

W kraju złoty minimalnie zyskał względem euro i dolara – pomogła w tym zapowiedź ponadplanowego zwiększenia tegorocznych dochodów budżetu o 4,5 mld zł z tytułu większego zysku NBP za 2010 r. To w pewnym sensie pokrywa ubytek z tytułu nieudanej prywatyzacji Enei, która miała przynieść budżetowi około 5,5 mld zł wpływu. Złoty stracił dzisiaj względem franka – przyczyniło się do tego umocnienie szwajcarskiej waluty na rynkach światowych po zaskakującym wzroście inflacji CPI w marcu, co zwiększyło spekulacje wokół ewentualnej podwyżki stóp procentowych w czerwcu.

Polecamy serwis: Budżet domowy

EUR/USD:

Na rozstrzygnięcie zaczekamy do jutrzejszej konferencji prasowej szefa ECB. Tym samym w kontekście widocznego naruszenia spadkowej linii trendu, poprowadzonej ze szczytu z 2008 r., która przebiega w okolicach 1,4270, a także maksimum z listopada ur. na 1,4282, nadal warto zastosować tzw. filtr błędu. Oczywiście, jeżeli dzisiaj wieczorem notowania zejdą poniżej 1,4270, będzie to sygnał potwierdzający, iż jesteśmy na etapie rysowania kluczowego szczytu.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...