Rynek liczy na szybkie rozwiązanie konfliktu w Libii

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
Dom Maklerski
rozwiń więcej
Działania zbrojne w Libii przekładają się na niepewność uczestników rynku.
Pułkownik Kaddafi nie zdołał uniknąć interwencji sił zbrojnych ONZ w Libii. Obwieszczone przez niego zawieszenie broni nie trwało długo, bo wojska zerwały je już w sobotę. Reakcja koalicji była łatwa do przewidzenia. Międzynarodowe wojsko podjęło odpowiednie środki ostrożności, mimo że libijski przywódca jest im przeciwny.

Czy rzeczywiście można spodziewać się, że Kaddafi szybko się podda? Warto pamiętać, że jest to „wytrawny” polityczny gracz i najpewniej będzie teraz próbował różnych „dyplomatycznych sztuczek”. A im dłużej będzie trwać operacja w Libii, tym bardziej zacznie wzrastać niepewność na rynkach finansowych. Tym samym na razie reakcji w notowaniach nie widać, ale nie wykluczone, że takowa pojawi się.

Na razie inwestorzy przyjęli za dobrą monetę informacje z japońskiej elektrowni Fukushima, gdzie udało się podłączyć zasilanie do trzech uszkodzonych reaktorów – to daje szanse na opanowanie sytuacji. Nastroje na świecie są tym samym dobre, co pomaga złotemu. O godz. 9.07 kurs EUR/PLN spadał poniżej wartości 4,05, USD/PLN był wart 2,8580, a CHF/PLN – 3,1590. Na rynku międzynarodowym nadal traci amerykański dolar, słaby pozostaje szwajcarski frank. Dzisiaj kluczowe może okazać się popołudniowe wystąpienie szefa Europejskiego Banku Centralnego w Parlamencie Europejskim, które powinno ugruntować oczekiwania rynku na podwyżki stóp procentowych.

EUR/PLN:

Silne wsparcie to rejon 4,04. Na razie nie widać szans na jego trwałe naruszenie. Mocny opór to rejon 4,06-4,08. Dzisiaj nie powinien zostać pokonany.

Dowiedz się także: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w lutym?

USD/PLN:

Notowania spadły w okolice mocnego wsparcia w rejonie 2,84-2,85. Może ono zostać naruszone, jeżeli zobaczymy wzrost EUR/USD w okolice 1,4280 jeszcze dzisiaj. W przeciwnym razie możliwy byłby ruch korekcyjny w okolice 2,88.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

EUR/USD:

Po tak silnej zwyżce z piątku obserwowana dzisiaj rano korekta jest dość płytka, co może świadczyć o sile trendu. Silne wsparcie stanowi rejon 1,4157, szczyt z 15 października 2010 r. Dzisiaj możemy wyjść na nowe szczyty, powyżej 1,4184. Kluczowy cel na ten tydzień to test okolice 1,4247-1,4281, szczyty z początku listopada.

GBP/USD:

Funt bardzo szybko odbudowuje straconą pozycję. Jeszcze w piątek zbliżyliśmy się do ważnych oporów w okolicach 1,6260. Dzienne wskaźniki zaczynają iść w górę, co sugeruje, że rejon ten może zostać złamany jeszcze dzisiaj, a celem na ten tydzień będzie atak na szczyt z 2 marca b.r. w rejonie 1,6343.

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...