Eurodolar nadaj testuje tegoroczne maksima

Na wykresie EUR/USD tworzy się formacja trójkąta, znamionująca przyszłą zwyżkę tej pary walutowej. / inforCMS
Podczas wtorkowej sesji na europejskich parkietach nie wyklarowała się przyszłość kursu eurodolara. Około południa ta główna para walutowa znajdowała się w rejonach wczorajszego maksimum, które w miarę dokładnie pokrywa się również z obszarem tegorocznego maksimum, to jest 1,3860. Kurs EUR/USD już trzykrotnie testował ten poziom w ciągu ostatnich kilku dni.

Za każdym razem dochodzi do odwrócenia i w konsekwencji – do spadków. Każdy kolejny ruch korekcyjny jest jednak krótszy od poprzedniego, a na wykresie tworzy się trójkąt zwyżkujący. Jest to formacja, zapowiadająca wzrosty, zatem również czynnik techniczny przemawia za umocnieniem euro do dolara. Czynnikiem fundamentalnym, stojącym za wzrostem EUR/USD, jest zwiększająca się presja inflacyjna w krajach wspólnoty. Według wstępnych danych wyniosła ona w lutym 2,4 proc. r/r.

Dowiedz się także: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w styczniu 2011?

Dzisiaj Komisja Europejska zwiększyła prognozy, dotyczące wzrostu PKB w krajach strefy euro z 1,5 proc. do 1.6 proc. Mimo że ECB nie przewiduje podniesienia stóp procentowych w najbliższym czasie, szybszy rozwój z pewnością będzie pretekstem do bardziej jastrzębich wypowiedzi członków ECB. Indeks PMI dla przemysłu Eurolandu wyniósł 59 pkt. Lepsze dane z Europy i chwilowe uspokojenie sytuacji w Afryce Północnej przełożyły się na osłabienie franka szwajcarskiego i jena, czyli walut uważanych za tzw. bezpieczne aktywa. Jednak jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, żeby mówić o powrocie inwestorów do bardziej ryzykownych aktywów.

Polecamy serwis: Inwestycje

Odczyt amerykańskiego indeksu ISM za luty przybrał wartość 61,4 pkt., nieznacznie przewyższając prognozy. Indeks znalazł się na poziomie najwyższym od maja 2004 roku. Złoty od godzin przedpołudniowych tracił na wartości. Później polskie pary walutowe, po szybkim teście poziomów wsparcia w okolicach 2,85 dla USD/PLN oraz 3,95 dla EUR/PLN, rozpoczęły ruch w kierunku piątkowych maksimów, będących jednocześnie ważnymi, technicznymi poziomami oporu – odpowiednio w stronę 2,89 oraz 3,98. Indeks PMI dla polskiego przemysłu spadł po raz drugi z rzędu i wyniósł w lutym 53,8 pkt., zaś prognozowano wzrost do 55,5 pkt.

Wojciech Pyrgies
DM TMS Brokers S.A.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...