W styczniu giełda będzie czynna dłużej

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
rozwiń więcej
Dzisiejsza sesja dała przedsmak styczniowej nudy, która wydłuży się o jedną godzinę.
Rynek bije rekordy pod względem bierności. Fakt, że londyńska giełda była znowu zamknięta, odbijał się na handlu i aktywności inwestorów. Przez cały okres trwania sesji WIG20 był minimalnie na plus, ledwo podlegając jakimkolwiek zmianom.

Choć dziś był ostatni dzień na optymalizację podatkową i ewentualne realizowanie strat, to również w skali całego rynku był to niezauważalny czynnik. Jedynym, totalnie nieoczekiwanym ruchem był fiksing, który sprowadził indeks na minusy bez żadnego powodu.

Dane makro, delikatnie mówiąc, niewiele znaczyły. Indeks cen domów Case-Shiller spadł o 0,8 proc., podczas kiedy prognozy mówiły o minimalnym wzroście. Dane dotyczą października, czyli okresu tuż przed osiągnięciem przez oprocentowanie obligacji historycznych minimów, więc były dość zaskakujące. Trudno jednak oczekiwać, aby takie informacje mogły mieć jakiekolwiek znaczenie dla opuszczonych przez kapitał rynki. O drugiej inflacji mówił indeks zaufania konsumentów Conference Board, który też okazał się gorszy niż oczekiwano, ponieważ spadł do 52,5 pkt.

Dowiedz się także: Które branże dały inwestorom najwięcej zarobić w 2010 roku?

Trochę to niespójne z największym wzrostem świątecznych wydatków Amerykanów od pięciu lat. Wydajemy więcej pieniędzy wtedy, kiedy jesteśmy optymistami względem przyszłości. Tymczasem spadek wynikał ze słabszego niż poprzednio postrzegania rynku pracy. Już 47 proc. konsumentów uważa, że trudno znaleźć pracę. Jednak najprawdopodobniej wydatki wzrosły przez chęć odreagowania ostatnich, chudych lat.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Przy panującej stagnacji największe zaskoczenie pojawiło się wraz z fiksingiem, w czasie którego WIG20 stracił 15 pkt. i spadł poniżej poniedziałkowego zamknięcia. Trudno to wydarzenie powiązać z jakimkolwiek konkretnym faktem. Zjawisko wystąpiło w przypadku takich walorów jak KGHM, PKO BP czy PEKAO, a więc tych, które w ciągu ostatniego roku zyskały na wartości i nie mogły być przedmiotem tworzenia giełdowej tarczy podatkowej. Końcowy spadek o niczym nie przesądza. Po prostu punkt odniesienia dla środowego handlu będzie umiejscowiony niżej, dzięki czemu łatwiej będzie o wzrosty. W czasie takich dni jak dzisiejszy z jeszcze większą traumą myśli się o styczniu, kiedy to takie sesje jak dzisiejsza potrwają godzinę dłużej i trzeba będzie ten beznadziejny marazm obserwować do 17.30.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...