Kurs EUR/PLN w okolicach minimum ze środy

Tomasz Regulski
analityk DM TMS Brokers
rozwiń więcej
Pod koniec tygodnia nastąpiła aprecjacja złotego.
W czwartek na rodzimym rynku nastąpiło umocnienie złotego. Kurs EUR/PLN znalazł się poniżej poziomu, wytyczonego przez 200-sesyjną œśrednią ruchomą. Obecnie znajduje się ona w pobliżu 3,9850, zaś osiągnęła rejony do 3,9600.

Dzisiaj układa się w pobliżu wczorajszego minimum. Przebicie œśredniej należy uznać za dość wyraźne i choć w połowie roku zdarzyło się, iż po jeszcze większej zniżce pod tę barierę, kurs szybko powrócił ponad jej poziom, to jednak wydaje się, że w najbliższych dniach o zdecydowany ruch powrotny będzie trudno. Należy pamiętać jednak, iż do sygnałów, powstałych w trakcie ostatnich sesji, powinno się podchodzić ostrożnie. Niska płynność zmniejsza ich wiarygodność. Na rynkach prawdopodobnie powróci ona do normalnych poziomów dopiero po Nowym Roku.

Dowiedz się także: Jakie były notowania złotego w listopadzie?

Warto odnotować wczorajszy, silny spadek kursu CHF/PLN. Złożyła się na niego wspomniana zniżka EUR/PLN oraz korekta wzrostowa w notowaniach EUR/CHF. Wartość franka względem złotego przez moment zeszła nawet pod poziom 3,1400. Dzisiaj również podejmuje próbę spadku pod tę granicę. W najbliższych godzinach, wobec ostatnich, dynamicznych zmian kursu tej pary walutowej, powinniśmy obserwować stabilizację. Będzie jej sprzyjać oczekiwany spadek zmienności w notowaniach innych aktywów. Na rynkach nie będziemy obserwować większych zmian ze względu na to, iż duża część największych giełd jest dzisiaj zamknięta. Nie pracują m.in. parkiety w Niemczech, USA i w Polsce. Ponadto brakuje dziś publikacji istotnych danych makroekonomicznych.

Obserwowana obecnie aprecjacja złotego może wynikać ze spekulacji na temat tego, iż Ministerstwo Finansów będzie chciało przed końcem roku umocnić krajową walutę, aby zmniejszyć w ten sposób wartość polskiego długu zagranicznego. Nawet, jeśli kroki takie nie są podejmowane, to oczekujący ich inwestorzy mogą sami powodować umocnienie złotego. Zmiany, jakie dokonają się pod wpływem tego czynnika, nie powinny mieć jednak trwałego charakteru.

Kurs EUR/USD naruszył wczoraj 200-sesyjną œśrednią ruchomą, jednak szybko powrócił ponad jej poziom. Dzisiaj testuje on górne ograniczenie kilkudniowego kanału spadkowego, usytuowane w pobliżu 1,3130. Trwałe przebicie tej bariery będzie prawdopodobnie oznaczać, iż eurodolar wejdzie w fazę konsolidacji pomiędzy wskazaną œśrednią a poziomem 1,3200.

Polecamy serwis: Lokaty

Jest on obecnie dość odporny na fundamentalne informacje. Wczoraj do trwalszej jego zniżki nie był w stanie doprowadzić nawet komunikat agencji Fitch o obniżce ratingu Portugalii o jeden stopień oraz raport tego podmiotu na temat ryzyka, iż kolejny kraj ze strefy euro będzie potrzebował pomocy. Wartość euro względem dolara również nie zniżkowała zbyt silnie po tym, jak w prasie pojawiły się spekulacje, dotyczące Grecji. Przypuszcza się, że po roku 2013 kraj ten może zdecydować się na restrukturyzację długu. Wzrostu zmienności kursu EUR/USD i jego większego uzależnienia od informacji makroekonomicznych należy spodziewać się dopiero po Nowym Roku. W najbliższych godzinach notowania tej pary walutowej, podobnie jak na innych rynkach, powinny przynieść większych niespodzianek.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...