Testowanie granicy 1,3200 przez eurodolara

Joanna Pluta
analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers
rozwiń więcej
Kurs EUR/USD był bardzo zmienny podczas dzisiejszej sesji giełdowej. Jego wahania nie przekraczały przedziału 1,3050 – 1,3200. Euro straciło znacznie na wartości względem dolara, co nastąpiło jako efekt wystąpienia prezesa Europejskiego Banku Centralnego podczas konferencji prasowej.

Wystąpienie J. C. Tricheta miało miejsce po decyzji ECB w sprawie stóp procentowych. Władze monetarne Eurolandu, zgodnie z oczekiwaniami, nie zmieniły kosztu pieniądza, rynek jednak zaskoczył fakt, iż J. C. Trichet podczas wystąpienia nie zasygnalizował możliwości zwiększenia programu wykupu aktywów. Zapowiedział on natomiast, iż dotychczas podjęte kroki zostaną utrzymane co najmniej do kwietnia przyszłego roku. Inwestorzy oczekiwali, iż w obliczu ostatnich turbulencji ECB zdecyduje się na dodatkowe wsparcie dla rynku, w związku z czym po godz. 14.30 mogliśmy obserwować zniżkę EUR/USD w okolice 1,3050. Ruch ten nie trwał długo i już po kilkudziesięciu minutach eurodolar ponownie testował poziom 1,3200. Jutro najprawdopodobniej nerwowa konsolidacja będzie utrzymywać się, w oczekiwaniu na raport Departamentu Pracy USA.

Dowiedz się także: Czy pożyczka dla Irlandii jest panaceum na problemy w strefie euro

Dziś napłynęły cotygodniowe dane o liczbie nowo zarejestrowanych bezrobotnych w Ameryce. Wypadły one nieco słabiej niż oczekiwano – w ubiegłym tygodniu po zasiłek zgłosiło się 436 tys. osób, o 11 tys. więcej niż się spodziewano.

Polecamy serwis: Inwestycje

Notowania EUR/PLN, po porannej zniżce pod poziom 4,0000, pozostawały stabilne, konsolidując się w pobliżu tej wartości. Na rynek napłynęły dziś kolejne, wspierające polską walutę wypowiedzi. Wiceminister D. Radziwiłł stwierdził, iż fundamentalnie złoty ma powody do umocnienia, natomiast minister J. Rostowski ocenił ostatnie wahania PLN jako niewymagające działań interwencyjnych. Najbardziej optymistyczne nastawienie miał prezes NBP, według którego złoty jest „skazany” na aprecjację w długim terminie. Tego typu komentarze, powtarzane systematycznie w ostatnich dniach przez osoby odpowiedzialne za krajową politykę monetarną oraz gospodarczą, powinny działać na rynek stabilizująco.

Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...