Czy debiut GPW przywróci nas do codzienności?

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
rozwiń więcej
W zeszłym tygodniu miały miejsce posiedzenia banków centralnych, przy czym zrobiło się nie mało szumu. Swoje piętno odcisnęły miliardowe stymulusy gospodarcze, a amerykański rynek pracy przez chwilę dobrze rokował, natomiast początek tygodnia nie przyniósł większych sensacji.

Z rana byki próbowały wypchnąć WIG20 na nowe maksima, ale słabnące zachodnie pakiety im to uniemożliwiły. Następnie podaż przeszła do ofensywy i do samego końca systematycznie spychała WIG20 na coraz to niższe poziomy. Cały spadkowy obraz handlu został wypaczony przez fiksing, po którym indeks powrócił do poziomu neutralnego.

Ten tydzień, pod względem danych makroekonomicznych, prezentuje się znacznie słabiej niż ostatni, a dodatkowo informacje, które dziś spłynęły na rynek, nie napawały optymizmem. Niemiecka produkcja przemysłowa we wrześniu spadła o 0,8 proc., a spodziewano się wzrostu tego wskaźnika. Widać, że umacniające się euro zaczyna odciskać swoje piętno na produkcji, chociaż zgodnie z innymi dzisiejszymi danymi o niemieckim eksporcie, ten segment trzyma się jeszcze bardzo dobrze i rośnie. Wynika to z prostego faktu, że obecnie eksportuje się wcześniej zamówione i wyprodukowane towary, więc efekt spadku produkcji będzie widoczny dopiero za 2-3 miesiące. 

Dowiedz się także: Jakie są czynniki inwestowania według Johna Neffa

Przy pustym kalendarium gracze przypomnieli sobie o rosnących rentownościach obligacji krajów peryferyjnych strefy Euro. Co prawda, w poprzednim tygodniu te problemy z finansowaniem wyraźnie się powiększyły, ale wtedy najważniejszy był FED i jego drukarka, więc taniejące papiery dłużne nie były ciekawe. Dziś wróciły na czołówki, ale nikt (na razie) nie mówi o żadnym ryzyku bankructwa, a jedynie o przejściowych problemach, więc jak tylko pojawi się coś ciekawszego, to temat zniknie, a wraz z nim ten element ryzyka.

Polecamy serwis: Lokaty

Tak jak międzynarodowe media koncentrowały się na zastępczym temacie taniejących obligacji Irlandii i Portugalii, tak wszyscy krajowi inwestorzy zajmowali się dziś wróżeniem z fusów, o ile to procent zdrożeją akcje na jutrzejszym debiucie GPW. Temat zmonopolizował całe media, ale już jutro po wielkim debiucie wrócimy do codzienności.

Chociaż dzisiejsza sesja nie przyniosła żadnych istotnych zmian na indeksie największych spółek, to nawet przy istotnie mniejszych obrotach warto zwrócić uwagę, że szerokość popytu na rynku, mierzona ilością spółek rosnących, zanotowała wyraźną poprawę. Takie sesje często są zapowiedzią lepszego okresu dla małych i średnich spółek, które ostatnio zachowywały się co najwyżej średnio, chociaż w tej chwili nie ma jeszcze ku temu wyraźnych przesłanek..

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...