Nastroje w regionie pod wpływem obaw o finanse publiczne

Joanna Pluta
analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers
rozwiń więcej
inforCMS
Za nami kolejna sesja pod znakiem wzrostu notowań eurodolara. Dziś para EUR/USD zdołała nawet naruszyć poziom 1,4000 i wzrosnąć aż do 1,4028. Pod koniec sesji jednak kurs powrócił pod tę wartość, a odreagowanie sięgnęło poziomu 1,3930. Korekta po przebiciu kolejnego oporu jest naturalną reakcją rynku, a trend wzrostowy w notowaniach eurodolara pozostaje niezagrożony.

Dziś zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny oraz Bank Anglii pozostawiły koszt pieniądza na niezmienionym poziomie. Pewnym zaskoczeniem była jednak decyzja brytyjskich władz monetarnych o nie rozszerzaniu zakresu łagodzenia ilościowego, spodziewano się bowiem dodatkowych zastrzyków płynności dla rynku. W reakcji na tę informację notowania GBP/USD zwyżkowały chwilowo ponad 1,6000, sesja europejska zakończyła się jednak poniżej tej wartości.

Zobacz również: Waluty: nastąpiło przereagowanie rynku?

Komentarz do decyzji ECB nie wniósł niczego nowego w kwestii przyszłości polityki pieniężnej w Eurolandzie – J. C. Trichet wyraził jedynie swój negatywny stosunek do łagodzenia ilościowego i zasilania gospodarki dodatkową płynnością. O godz. 11.00 na rynek napłynęły dużo lepsze od oczekiwań dane z Niemiec. Po wczorajszej bardzo dobrej publikacji zmówień w niemieckim przemyśle, dziś poznaliśmy optymistyczny odczyt produkcji przemysłowej, która wzrosła w sierpniu o 1,7 proc. m/m, podczas gdy oczekiwano wzrostu o 0,5 proc. m/m.
Jakkolwiek dobre dane z największej gospodarki strefy euro cieszą inwestorów, jednak z drugiej strony wskazują one na rosnący rozdźwięk w fundamentach gospodarczych pomiędzy najlepiej i najsłabiej rozwiniętymi krajami Eurolandu. W dłuższej perspektywie sytuacja ta może stworzyć poważne zagrożenie dla spójności polityki monetarnej strefy euro.
Dzisiaj początek publikacji wyników kwartalnych amerykańskich spółek. Tradycyjnie serię raportów rozpocznie aluminiowy koncern Alcoa. Przedstawi on swoje wyniki po zamknięciu sesji na Wall Street.

Polecamy serwis Inwestycje

Złoty na dzisiejszej sesji nie wykazywał większych zmian – kurs EUR/PLN zwyżkował w ramach przedziału 3,9200 – 4,0000, a wartość dolara wyrażona w złotym oscylowała powyżej 2,8200 PLN. Notowania pozostałych walut naszego regionu również pozostawały stabilne z lekką tendencją deprecjacyjną. Źródłem napięcia w regionie są trwające dyskusje nad przyszłorocznymi ustawami budżetowymi poszczególnych krajów. W czasie dzisiejszej debaty w sejmie nad kształtem budżetu w 2011 r. minister finansów J. Rostowki powiedział, iż deficyt finansów publicznych nie powinien przekroczyć poziomu 6,5 proc. PKB. Na rynku utrzymują się jednak spore obawy o kondycję polskiego sektora publicznego. Na Węgrzech z kolei rząd ma przedstawić w przyszłym tygodniu złożenia budżetowe – inwestorzy liczą na sprowadzenie deficytu w tym kraju poniżej poziomu 3,0 proc. PKB. Niepewność wokół sytuacji fiskalnej nie pozwala walutom naszego regionu w pełni korzystać z poprawy nastrojów na globalnym rynku.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...