Rynek kredytowy - informacje i trendy

Salomon Finance
doradztwo kredytowe
rozwiń więcej
Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
rozwiń więcej
finanse, pieniądze, monety Fot. Fotolia / Fotolia
Rynek kredytowy jest w odwrocie - tak wynika ze świeżo opublikowanego raportu AMRON-SARFiN podsumowującego drugi kwartał bieżącego roku. Po raz pierwszy od kilkunastu lat, wartość nowoudzielonych kredytów była mniejsza w porównaniu do I kwartału roku.

Spadek ten wyniósł 1,53% pomimo, że samych umów kredytowych było o 1,84% więcej. Porównując obecny kwartał do II kwartału 2011 roku jest to spadek, aż o 25% - biorąc pod uwagę wartość kredytów – i 20% samych umów kredytowych. Daje to jasny sygnał ostrzegawczy dla instytucji nadzorujących banki, że trzeba podjąć działania pobudzające ten segment gospodarki. Pod uwagę należy wziąć fakt, że z końcem roku zakończy się dodatkowo program kredytów preferencyjnych, które obecnie stanowią ponad 20% wszystkich udzielanych kredytów...

PLN

Drugi miesiąc wakacji przebiegł stosunkowo spokojnie, chociaż nie bez ciekawych zmian. PKO BP zakończyło „Letnią promocję” - 1,2% marży oraz 1,5% prowizji, a Kredyt Bank zrezygnował z udzielania kredytów na 100% (min. LTV=90%). Póki co nowa strategia banku dotyka jedynie osób prowadzących działalność gospodarczą lub kwot kredytu pow. 1 mln PLN, może jednak zwiastować dalsze  ograniczenia narzucane przez bank.

Nową promocję przedstawił BOŚ, oferując niższe marże wyglądające bardzo obiecująco na tle konkurencji. Oferta jest dostępna tylko przez wybrane doradztwa finansowe w tym Salomon Finance.

Interesująco przedstawia się sytuacja na stopach procentowych. WIBOR, po zapowiedziach o możliwych obniżkach spowodowanych zmniejszeniem przewidywanej dynamiki gospodarczej, osunął się  z 5,11% do 4,95%. Rada Polityki Pieniężnej podczas ostatniego posiedzenia pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie, do końca roku osoby spłacające kredyt w rodzimej walucie powinny jednak odczuć ulgę związaną z obniżką stopy referencyjnej o nawet 50 punktów bazowych do końca roku.

Polecamy: Kupujący nie chcą certyfikatów energetycznych

EUR, CHF

Na polu bitwy kredytów hipotecznych w walutach obcych pozostał jeden, samotny bastion – BZWBK. Wymagania w takiej sytuacji muszą być wyśrubowane, 20% wkładu własnego i minimum 10.000 PLN dochodu miesięcznie nie są więc szokujące. O palpitację serca może jednak przyprawić osoby przez dłuższy czas nie zaglądających na rynek marża, którą bank oferuje. 2,8% wygląda nieco nienaturalnie przy 1,6% jeszcze rok temu, szczególnie przy prowizji od udzielenia w wysokości 2,5%. 

Skuteczne zniechęcenie potencjalnych kredytobiorców do walut obcych potwierdzają statystyki: z raportu ZBP wynika, że kredytów w walucie wspólnotowe stanowiły w ubiegłym kwartale nieco ponad 5% wszystkich kredytów, a ich wartość zaledwie 520 mln zł. Jeżeli chodzi o CHF to obecnie w praktyce kredyt ten jest nieosiągalny. AMRON SARFiN wykazał, że od kwietnia do czerwca tego roku udzielono kredytów na łączną kwotę ok. 12 mln zł.

Polecamy: Co piąte mieszkanie kupuje student

Rodzina na Swoim

Z rynku napływają systematycznie informacje, że mieszkania tanieją w coraz szybszym tempie. Niestety dane te są zakrzywione przez obniżone limity RnS, które sprawiają, że lawinowo narasta liczba kreatywnych transakcji. Liczni nabywcy płacą część ceny nieoficjalnie w postaci przekazu gotówkowego lub miejsca postojowego za 100.000 PLN. Ostatecznie więc wartość podana na akcie sprzedaży jest niższa niż rzeczywista wartość transakcji. Zjawisko to obserwowane jest również na rynku pierwotnym, gdzie część deweloperów podpisuje dodatkowe umowy na np. częściowe wykończenie lokalu – zawyżając znacząco jego koszt. Można już śmiało pokusić się o stwierdzenie, że sposób, w jaki postanowiono wygasić program dopłat do kredytów, zrodził patologię, którą do końca roku ciężko będzie wyplenić.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...