Rynek kredytowy - informacje i trendy - lipiec 2012

Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
rozwiń więcej
Salomon Finance
doradztwo kredytowe
rozwiń więcej
Rynek kredytowy - informacje i trendy - lipiec 2012
Rekordowe upały w dzień, burze z gradobiciem w nocy – tak przywitało nas lato. Podobna rzecz się ma na rynku bankowym – zarówno polskim, europejskim, jak i ogólnoświatowym.

Do problemów z hiszpańskimi bankami dołączył Cypr, który przejął z początkiem lipca przewodnictwo w Unii. Cyrpyjski sektor bankowy wpadł w kłopoty po umorzeniu Grecji części długów. Jak się okazało, zaszkodziło to maleńkiemu krajowi na wyspie, do tego stopnia, że poprosili o pomoc finansową zarówno EU jak i... Rosję. Jeśli popatrzeć na strukturę depozytów w bankach cypryjskich to 25% wszystkich środków zdeponowali na wyspie właśnie Rosjanie.

Wisienką na torcie jest Portugalia, w której Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zabranie 13-stek i 14-stek urzędnikom państwowym jest niezgodne z konstytucją. A miał być to początek zaciskania pasa przez kraje półwyspu iberyjskiego.

Z rynku kredytów dla osób indywidualnych wycofał się DnB Nord. Tym razem oficjalnie. Pokazuje to jak nieczytelnie zorganizowany jest system informowania opinii publicznej przez banki. O zlikwidowaniu pionu hipotecznego w DnB Nordzie informowaliśmy przecież już w ramach styczniowych nowości …

Tymczasem wszyscy z niecierpliwością wyczekują nowego raportu AMRON-SARFiN podsumowującego rynek kredytowy za II kwartał 2012. Doświadczenie i obserwacje podpowiadają nam, że spowolnienie akcji kredytowej jest poważne. Czy nasze słowa się sprawdzą, można będzie sprawdzić już w następnym Newsletterze. 

PLN

Kredytobiorcy liczący na obniżenie marż mają powody do niepokoju. Banki są w odwrocie - kredytowa epoka lodowcowa trwa dalej. Z końcem czerwca wygasły promocje w PKO BP, PeKaO S.A., a Eurobank, mBank oraz Multibank podniosły marże bankowe. W Eurobanku skok wyniósł 0.3 p.p, a tabelom marżowym banków z grupy BRE przybyło aż 0,8 p.p. Tłumaczy się to tym, że zagraniczne banki, współwłaściciele polskich banków przykręciły kurek z pieniędzmi.

Drenowanie pieniędzy ze spółek spowodowane jest nowymi ograniczeniami nałożonymi na banki i wymuszonym dokapitalizowaniem. A presja w kolejnych miesiącach będzie jeszcze większa. Cała burza udzieliła się również jednemu z liderów rankingów kredytowych – Deutsche Bankowi, który uległ rynkowym trendom i podniósł marże kredytów o 0,1 p.p. 

Polecamy: Bankowe i gospodarcze rejestry dłużników – jak uzyskać raport kredytowy?

EUR, CHF

Piątego lipca Europejski Bank Centralny obniżył stopy referencyjne o 25 p.b. Mogą się więc radować wszyscy kredytobiorcy posiadający zobowiązanie w EUR. Warto dodać, że obecnie stopa bazowa wynosi 0,75% i jest najniższa w historii. Mało tego, złotówka umocniła się w ciągu ostatniego półrocza. Zapowiada się więc, że tym osobom na wakacje  zostanie w kieszeniach nieco więcej gotówki.

Jednak dla nowych kredytobiorców zainteresowanych wspólną walutą wieści nie są najlepsze – o kredyt walutowy jest obecnie jeszcze trudniej. Dwa duże banki które jeszcze rok temu szastały europejską walutą obecnie tylko oficjalnie mają taki produkt w ofercie. Nieoficjalnie natomiast są dalekie od chęci udzielania kredytów w walutach obcych.

Wyjątkiem jest BZ WBK, gdzie w dalszym ciągu jest dostęp do kredytów w EUR. Warunki nie są porywające (marże na poziomie nawet 3,3-4,5%), jednak dla osób grających na spadek waluty wspólnotowej, bank ten może być jedną z ostatnich oaz na pustyni

Polecamy: Ranking kredytów hipotecznych w PLN – lipiec 2012

Rodzina na Swoim

Zwiększona stopa BGK do poziomu 7,04% ucieszy osoby które posiadają kredyty z dopłatą. Wzrost stopy oznacza dla nich wyższe dopłaty. Wraz ze wzrostem stopy procentowej, pojawiły się też nowe wskaźniki – dla Warszwy nie uległy one zmianie. O mieszkanie kwalifikujące się do programu z dopłatami jest w związku z tym w dalszym ciągu bardzo trudno.

Niemniej jednak część deweloperów obniża ceny mieszkań, aby zwiększyć swoją sprzedaż. W przypadku rynku wtórnego jest o wiele trudniej – nic dziwnego, limit w Warszawie wynosi 4723,20 co nawet na obrzeżach stolicy jest ceną bardzo niską. Jeżeli jednak już się trafi taka nieruchomość, to trzeba się liczyć z bardzo gruntownym i kosztownym remontem.

Przypominamy jednocześnie, że pomału z oddali słychać już ostatni gwizdek dla chcących skorzystać z programu dopłat rządowych. Za 5 miesięcy liczba dostępnych mieszkań zmaleje do zera, nie będzie już limitów, a Rodzina na Swoim przejdzie do historii.

Jan Bijas, Salomon Finance

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...