Kiedy zgłosić się po kredyt hipoteczny?

Michał Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
rozwiń więcej
Salomon Finance
doradztwo kredytowe
rozwiń więcej
O kredyty hipoteczne najlepiej jest wnioskować z głową.
Przymierzając się do zakupu nieruchomości, osoby finansujące transakcję kredytem hipotecznym zazwyczaj zaczynają poszukiwania oferty tuż po podpisaniu umowy przedwstępnej ze sprzedającymi. Często okazuje się jednak, że złożony wcześniej podpis może przekreślić szansę na dobrą ofertę kredytu hipotecznego.

Zakup nieruchomości czy budowa domu to decyzja podejmowana często raz na cale życie. Przeprowadzenie takiej transakcji, w połączeniu z wnioskowaniem o kredyt hipoteczny, wymaga skoordynowania kilku działań i terminów. Dlatego też nie należy śpieszyć się z podpisywaniem jakichkolwiek umów, a tym bardziej – z wpłacaniem zadatków czy zaliczek na poczet zakupu.

Aby bez większych problemów przejść przez proces zakupu mieszkania, całą operację należy zacząć od sprawdzenia zdolności kredytowej. Jest to szczególnie istotne, gdy kupujący nie posiada wkładu własnego. W ten sposób można zorientować się, w jakim przedziale cenowym szukać mieszkania oraz stworzyć sobie pewien bufor bezpieczeństwa, aby w razie potrzeby mieć możliwość podwyższenia kwoty kredytu, np. na wykończenie czy remont nieruchomości.

Po znalezieniu nieruchomości w zasięgu zdolności kredytowej, dobrą praktyką jest zapoznanie się z draftem umowy przedwstępnej, oferowanej przez zbywcę. Gdy umowa jest niezrozumiała i zawiła dla kupującego, może on przekazać ją do analizy radcy prawnemu lub przedstawić w doradztwie kredytowym, jeżeli z takiego korzysta.

Niektóre firmy na rynku doradczym, gdy za ich pośrednictwem dobiera się ofertę kredytową, analizę umowy przeprowadzają bezpłatnie.

Można takiej firmie również zlecić przygotowanie umowy przedwstępnej. Warto wiedzieć, że umowy często (najczęściej przy transakcjach na rynku wtórnym) są oparte na wzorach znalezionych w Internecie i może w nich występować mnóstwo błędów, ponieważ nierzadko są napisane po prostu niedbale. Zdarza się to nawet przy dokumentach, przygotowywanych przez deweloperów przy zakupie na rynku pierwotnym.

Dowiedz się także: Czy refinansować kredyt walutowy?

Podpisując umowę przedwstępną, należy pamiętać, że zawiera ona wiele istotnych zapisów, mających wpływ na proces kredytowy (np. terminy płatności, stan prawny nieruchomości, cena).

Banki posiadają własne procedury i wytyczne, które mogą kolidować z zapisami umowy i uniemożliwić pozyskanie środków na zakup. Szczególnie dotyczy to umów, zawieranych na rynku pierwotnym, gdzie zdarza się, że dana inwestycja nie jest akceptowana przez bank ze względu na stan zaawansowania budowy czy też sam deweloper znajduje się na tzw. czarnej liście danej instytucji.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Po dokładnym zapoznaniu się i podpisaniu umowy przedwstępnej z dużo większym spokojem zajmiemy się poszukiwaniem i porównywaniem ofert kilku banków.

Szczególnym zagadnieniem przed podejściem do procesu kredytowego jest historia kredytowa. Jeżeli w przeszłości występowały problemy z systematycznością spłaty zobowiązań, należy zweryfikować, czy historia ta nie będzie przeszkodą w uzyskaniu kredytu. W tym celu pozyskuje się raport z Biura Informacji Kredytowych.
Raport BIK zawiera wszelkie informacje o obecnie spłacanych i przeszłych zobowiązaniach. Pozytywna historia w dużej mierze ułatwia staranie się o kredyt hipoteczny. Taki raport, podobnie jak draft umowy przedwstępnej, można przekazać doradcy, który będzie mógł nakreślić, jak przedstawia się historia wnioskodawcy oczami banku.

Gdy okaże się, że w raporcie takim występują zapisy niekorzystne, można udać się do specjalistycznej kancelarii czy doradztwa finansowego, które pomoże w usunięciu szkodliwych dla wnioskodawcy wpisów. Usługi takie są prowadzone przez wiele firm, z większą lub mniejszą skutecznością. W najlepszych z nich opłaty ponosi się jedynie w momencie skutecznej interwencji w raporcie kredytowym.

Jeżeli od samego początku wszystko dokładnie zaplanujemy i wykonamy bez zbędnego pośpiechu, może to znacząco wpłynąć na przebieg całego procesu kredytowego. Przy długookresowym produkcie, jakim jest kredyt hipoteczny, nie należy się spieszyć, ponieważ najczęściej kończy się to finalizacją w banku, gdzie wszystko działa bardzo szybko.

Lecz jak wiadomo, szybko znaczy również drogo… Bo gdzie człowiek się spieszy… Do kredytów hipotecznych warto podchodzić z odpowiednim dystansem.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...