Czy bank sfinansuje nieruchomość za granicą?

Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
rozwiń więcej
Salomon Finance
doradztwo kredytowe
rozwiń więcej
Żaden bank w Polsce nie przyzna kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości za granicą.
Marzysz o mieszkaniu poza granicami kraju? Hiszpania, Bułgaria, Grecja przekonują klimatem, kulturą i pięknymi widokami tak bardzo, że niektórzy z nas pragną mieć na miejscu nawet cały dom. Eksperci wyjaśniają, w jaki sposób sfinansować zakup nieruchomości w innym państwie.

Świat się zmienia, coraz więcej mówi się o procesie globalizacji. Odległości, których pokonanie zajmowało ludziom kilka dni czy nawet tygodni, dziś skróciły się do paru godzin. Otwiera to przed nami nowe możliwości. Jedną z nich są migracje, które nierozłącznie wiążą się z problemem mieszkaniowym.

Niewiele osób może sobie pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę. Osoby, nie posiadające tak dużych środków, ratują się kredytem hipotecznym. Na rodzimym rynku spektrum banków, które w swojej ofercie mają kredyty hipoteczne, jest olbrzymie. Większość z nich skredytuje nasz lokal bez większych oporów, o ile spełnimy ich warunki.

A jak się ma sytuacja w przypadku nieruchomości, znajdujących się za granicą? Czy bank będzie skłonny zabezpieczyć się na takiej nieruchomości? Czy kupując nieruchomość za granicą, powinniśmy zabezpieczyć się na nieruchomości w Polsce? Jak ma się sprawa w przypadku banków, które nie działają na zasadach polskiego prawa bankowego?

Dowiedz się także: Kiedy brakuje ostatniej transzy kredytu?

By odpowiedzieć na te pytania, wystarczyło kilka telefonów do przedstawicieli poszczególnych banków oraz wnikliwa analiza ich oferty. Niestety żaden z banków nie będzie w obecnej chwili skłonny na zabezpieczenie kredytu pod hipotekę na nieruchomości poza granicami naszego kraju. Dzieje się tak ze względu na trudności z bieżącą wyceną nieruchomości. Duży problem stanowiłaby również ewentualna egzekucja zadłużenia w przypadku nie wywiązywania się kredytobiorcy z zobowiązań.

Na przedmiot umowy, znajdujący się poza granicami kraju, działa prawo tego państwa, w którym się znajduje. Egzekucja zadłużenia obowiązywałaby więc według przepisów danego kraju.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Jak ma się zatem możliwość skredytowania nieruchomości pod hipotekę na innej nieruchomości? Co, jeśli kupujemy nieruchomość za granicą, a zabezpieczamy się na nieruchomości w Polsce? Banki w tej sytuacji nie stawiają żadnych przeszkód, o ile... opłacimy tę nieruchomość pieniędzmi z pożyczki hipotecznej. Jak wiadomo, pożyczka hipoteczna z samej definicji jest na dowolny cel, więc banku nie interesuje, czy kupimy mieszkanie we Francji, samochód na Węgrzech, czy spędzimy wakacje w Chorwacji.

Wiele banków ma swoje przedstawicielstwa za granicą. Co w takiej sytuacji? Wydawać by się mogło, że wycena nieruchomości będzie prostsza i powinniśmy uzyskać kredyt. Niestety, nawet kupując nieruchomość w Grecji, którą skredytowalibyśmy pieniędzmi, pochodzącymi z Polbanku, nie będziemy mieli możliwości sfinalizowania takiej transakcji. Ponownie na przeszkodzie staje bank, który nie zechce zabezpieczyć się na takiej nieruchomości.

Bankowe podejście do ryzyka jest bardzo konserwatywne. Banki niechętnie wchodzą w ryzykowne umowy kredytowe. Wiele musi się jeszcze zmienić na rynku, aby nasz manewr zakupu nieruchomości za granicą za pieniądze z kredytu hipotecznego był możliwy do zrealizowania. Oczywiście, pozostają pewne rozwiązania, obchodzące ten problem. Po pierwsze, zakup nieruchomości za pieniądze z pożyczki hipotecznej. Po drugie, niektóre polskie banki udzielają kredytów obcokrajowcom, tak samo ma się sprawa w sytuacji banków zagranicznych. Wiąże się to jednak z długą drogą przez skomplikowane procesy kredytowe.

Cyryl Wojewódzki, Salomon Finance
Jan Bijas, Salomon Finance

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...