Na co zwrócić uwagę przed założeniem „kredytowej pętli na szyję”?

Comperia.pl
Porównywarka finansowa nr 1
rozwiń więcej
Wybierając zadłużenie w złotym, godzimy się na wyższe oprocentowanie. / inforCMS
Zakładając „kredytową pętlę na szyję”, staramy się nie myśleć o konsekwencjach, jakie przyniesie to ze sobą w przyszłości. Gdzie najbardziej opłaca się pozyskać finansowanie we franku lub euro? Ekspert podpowiada, do którego banku udać się po kredyt walutowy.

Przy obecnych cenach mieszkań, nabycie własnych czterech ścian zazwyczaj łączy się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Jak powszechnie wiadomo, banki nie są instytucjami charytatywnymi i nie sprezentują nikomu nieruchomości. Co gorsza, w razie niewypłacalności, w ostateczności, jak mawiają prawnicy „trzeba liczyć się z możliwości utraty lokum”. Tym bardziej warto dobrze zastanowić się nad wyborem finansowania i dokonać stosownych wyliczeń, zanim udam się do banku.

Absolutnie podstawowa rada, jaką warto wziąć sobie do serca, to „mierz siły na zamiary”. Być może zabrzmi to bezwzględnie, ale Polska wciąż jest krajem na dorobku, a większości naszych rodaków nie stać na własny dom.

Kolejnym krokiem jest znalezienie – najlepiej wśród przyjaciół i rodziny – sojuszników, gotowych wesprzeć nas w godzinie nieszczęścia. Jeśli nikt nie obieca nam, że w razie ewentualnych kłopotów finansowych pożyczy nam kilka tysięcy zł, wówczas trzeba powiedzieć sobie szczerze: nie mamy zabezpieczenia, więc albo rezygnujemy z kredytu albo… ubezpieczamy go.

Dowiedz się także: Jakie promocje kredytów hipotecznych oferują banki?

Kiedy już realnie ocenimy siłę nabywczą naszych portfeli, czeka nas wybór waluty, w jakiej zaciągniemy kredyt. Kredyt w PLN oznacza wyższe oprocentowanie, ale mniejsze ryzyko, zaś kredyty w walutach obcych na odwrót – są niżej oprocentowane i mniej stabilne. Można stracić lub zyskać, m.in. na kursie walut, spreadach i kondycji gospodarki, wyrażonej stopami procentowymi.

Jeżeli nie boimy się ryzyka, o którym mowa, czeka nas już tylko zapoznanie się z ofertą banków, porównanie dostępnych produktów finansowych i wdrożenie wybranej opcji w życie. Ale do rzeczy: gdzie jest obecnie najtaniej, jeśli chodzi o kredyty w euro i frankach szwajcarskich?

Polecamy serwis: Budżet domowy

Kredyt w euro

Po przeanalizowaniu aktualnej sytuacji na rynku kredytów hipotecznych, denominowanych do waluty Eurolandu, warto udać się do jednego z 5 banków, wymienionych poniżej. Wybór konkretnej oferty uzależniony jest od tego, czy dysponujemy wkładem własnym (tabela 1) czy jednak nie (tabela 2). Na koniec kwietnia najbardziej opłacalnym rozwiązaniem był wariant z wkładem własnym oraz zakupem innych produktów kredytobiorcy w ramach cross-sellingu.

Kredyt we franku

Jak łatwo odczytać z poniższych zestawień, w kredytach denominowanych do waluty Helwetów przodują inne banki. W przypadku franka wkład własny jest konieczny, i to nie tylko ze względu na lepsze warunki.

Na koniec warto przestrzec wszystkich czytelników przed pochopnym wyborem kredytu hipotecznego. Postanowienie o zadłużeniu się na kilkadziesiąt lat może okazać się jedną z najważniejszych decyzji życiowych. Tytułowa „pętla na szyję” jest jedynie przestrogą, zwłaszcza dla optymistów w różowych okularach, którym wydaje się, że im na pewno w życiu wszystko się uda. Takim osobom wydaje się, że smutne lub niekiedy tragiczne historie ludzi – chociażby takie, jak ta, przedstawiona w filmie „Plac zbawiciela” – im nie mogą się przydarzyć. Tymczasem los lubi płatać figle, a „życie na kredyt” prawie nigdy nie jest „usłane różami” – z tym faktem trzeba się liczyć.

Mikołaj Fidziński, Paweł Puchalski

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...