Parę słów na temat kredytu konsumenckiego

Marta Stańczak
rozwiń więcej
Aby odstąpić od umowy trzeba złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy. / inforCMS
Do niedawna kredyt konsumencki wydawał się nam czymś nieodwołalnym i nieodwracalnym. Dlatego też podjęcie takiej decyzji wymagało od nas długiego namysłu z obawy o ewentualne problemy finansowe w przyszłości. Warto jednak zagłębić się nieco bardziej w tą kwestię. Nie taki diabeł straszny jak go malują, bowiem istnieje możliwość odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki. I nie jest to bynajmniej skomplikowane.

Czym w ogóle jest kredyt konsumencki

Kredyt konsumencki to każdy kredyt zaciągnięty na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jest nim np. kredyt udzielany przy zakupach na raty. Przez umowę o kredyt konsumencki rozumie się umowę, na mocy której przedsiębiorca udziela konsumentowi (osobie fizycznej) kredytu w jakiejkolwiek postaci. Dotyczy sum do 80 000 zł lub ich równowartości w innej walucie.

Prawo odstąpienia od umowy kredytu

Od umowy o kredyt można odstąpić bez podania przyczyny w terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy. Przed upływem tego terminu nie ma obowiązku spłacenia kredytu ani oprocentowania. Przy zawieraniu umowy konsument powinien otrzymać od kredytodawcy wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy – z oznaczeniem jego imienia, nazwiska i adresu zamieszkania. Jeżeli umowa o kredyt nie zawierała takiej informacji, można od niej odstąpić w terminie 10 dni od dnia jej otrzymania na piśmie, nie później jednak niż w terminie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Forma odstąpienia

Aby odstąpić od umowy trzeba złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Jeżeli kredytodawca już spełnił swoje świadczenie, trzeba je zwrócić wraz z powyższym oświadczeniem. W sytuacji, gdy świadczenie zostało wpłacone nie bezpośrednio konsumentowi, lecz firmie, od której zakupiono daną rzecz lub usługę, do odstąpienia od umowy wystarczy złożenie oświadczenia. Natomiast warunki zwrotu świadczenia kredytodawcy określa umowa łącząca go z danym podmiotem, od którego konsument nabył rzecz lub usługę.

Zobacz: Upaść, czy nie upaść

Skutki złożenia oświadczenia o odstąpieniu

Jeżeli konsument skorzysta z prawa odstąpienia, kredytodawca zobowiązany jest niezwłocznie zwrócić poniesione przez niego koszty uzyskania kredytu (z wyjątkiem opłaty przygotowawczej oraz opłat związanych z ustanowieniem zabezpieczenia). Kredytodawca powinien rozliczyć się z konsumentem w ciągu 14 dni od dnia odstąpienia od umowy. Należy pamiętać, że prawo do odstąpienia od umowy na warunkach opisanych powyżej nie przysługuje:

  • w razie zawarcia umowy o kredyt konsumencki przeznaczony na nabycie rzeczy lub prawa, których cena zależy wyłącznie od ruchu cen na rynku finansowym lub giełdowym;
  • jeżeli kredyt konsumencki przeznaczony był na nabycie określonej rzeczy lub usługi na podstawie umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość, to odstąpienie przez konsumenta od tej umowy jest skuteczne także wobec umowy o kredyt konsumencki.

„Dwojakie” skutki odstąpienia

W przypadku odstąpienia od umowy, na podstawie której konsument nabył rzecz lub usługę, z powodu niewykonania zobowiązania – odstąpienie od tej umowy jest skuteczne także wobec umowy o kredyt konsumencki (o ile pomiędzy podmiotem, z którym zawarto umowę o nabycie rzeczy lub usługi, np. sprzedawcą, a kredytodawcą istnieje umowa, na mocy której kredyt jest dostępny wyłącznie u tego kredytodawcy).

Istnienie takiej umowy powoduje, że:

  • kredytobiorca jest zobowiązany względem konsumenta do wykonania obowiązków wynikających z przepisów ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego, gdyby spełniający świadczenie ich nie wykonał;
  • konsument jest zwolniony z obowiązku spłaty kredytu w części odpowiadającej kwocie, o jaką nastąpiło obniżenie ceny rzeczy lub usługi nabytej z wykorzystaniem kredytu konsumenckiego, z powodu nienależytego wykonania zobowiązania.

Jeżeli sprzedawca udzielił kredytu we własnym imieniu, to odstąpienie od umowy sprzedaży jest skuteczne również wobec umowy o kredyt konsumencki.

Źródło: UOKiK

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...