Na co zwracać uwagę w umowie o kredyt konsumencki?

Anna Śmigulska
rozwiń więcej
Informacje, jakie powinny znajdować się w umowie dotyczą głównie danych o stronach umowy, zasadach rozliczenia, wysokości i terminu spłaty oraz kosztach dodatkowych. / inforCMS
Kredyty konsumenckie są szybką i dość popularną formą na zastrzyk finansowy. Warto jest zwrócić uwagę co znajduje się w naszej umowie, jakich zapisów powinniśmy się wystrzegać, a jakie są dla nas korzystne.

Umowa o kredyt konsumencki sporządza się w formie pisemnej, chyba że przepisy przewidują inną szczególną formę. W momencie zawarcia umowy konsument powinien niezwłocznie otrzymać jej egzemplarz.

W przypadku, gdyby konsument nie otrzymał egzemplarza umowy w chwili jej zawarcia, kredytodawca ma obowiązek doręczyć konsumentowi niepodpisany informacyjny egzemplarz umowy odpowiadający jej treści. W terminie nie dłuższym niż 7 dni od daty zawarcia umowy kredytobiorca musi otrzymać podpisaną przez strony umowę.

Zobacz serwis: Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne

Co powinno znajdować się w umowie

Informacje, jakie powinny znajdować się w umowie dotyczą głównie danych o stronach umowy, zasadach rozliczenia, wysokości i terminu spłaty oraz kosztach dodatkowych.

Umowa powinna zawierać następujące dane:

  • imię, nazwisko konsumenta i jego adres oraz nazwę i siedzibę kredytodawcy, jeżeli kredytodawcą jest osoba prawna - także określenie organu, który zarejestrował działalność kredytodawcy, i numer w rejestrze, pod którym kredytodawca został wpisany;
  • termin oraz procedurę spłaty kredytu;
  • roczną stopę oprocentowania oraz warunki jej zmiany;
  • opłaty i prowizje oraz inne koszty związane z udzieleniem kredytu, które są elementem całkowitego kosztu kredytu, oraz warunki ich zmiany – zalicza się do nich opłatę przygotowawczą, czyli opłatę za rozpatrzenie wniosku kredytowego oraz przygotowanie i zawarcie umowy kredytowej;
  • informacje o kosztach związanych z niewykonaniem przez konsumenta zobowiązań wynikających z umowy o kredyt konsumencki oraz kosztach związanych z nabyciem rzeczy lub usługi, jakie ponosi konsument, niezależnie od tego, czy nabycie następuje z wykorzystaniem kredytu;
  • sposób zabezpieczenia
  • informację o pozostałych kosztach, które ponieść musi konsument w związku z zawartą umową;
  • informację o łącznej kwocie wszystkich kosztów, opłat i prowizji, do których zapłaty zobowiązany jest konsument;
  • informację o prawie do przedterminowej spłaty kredytu przez konsumenta;
  • informację o terminie, sposobie i skutkach odstąpienia od umowy przez konsumenta;
  • informację o skutkach uchybienia postanowieniom dotyczącym zasad i terminu spłaty kredytu;
  • informację o rocznej stopie oprocentowania zadłużenia przeterminowanego oraz warunki jej zmiany oraz również informację o pozostałych kosztach, jakie konsument ponosi z powodu niewykonania przez niego zobowiązania, w tym o kosztach upomnień lub wezwań do zapłaty, kosztach sądowych i postępowania egzekucyjnego.

Zobacz: Co to jest całkowity koszt kredytu?

Bark możliwości oszacowania kosztów

W przypadku, gdyby podanie kosztów, jakie musi zapłacić konsument okazało się niemożliwe należy określić ich szacunkową wysokość. Konieczne jest również podanie w takim przypadku okoliczności, które wpływają na ich ostateczną wysokość i obowiązek zapłaty przez konsumenta.

Roczna stopa procentowa

Określenie rocznej stopy procentowej jest jednym z podstawowych elementów umowy o kredyt konsumencki. Na tej podstawie konsument wie ile tak naprawdę wynosi wartość udzielonego mu kredytu i jaką kwotę musi spłacić bankowi. Gdyby jednak określenie wysokości kredytu konsumenckiego, czasu trwania umowy oraz terminów spłat kredytu z jakichś powodów nie byłoby możliwe, przy obliczeniach rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, należy przyjąć, że kwota kredytu wynosi 8.000 zł, a spłata kredytu następuje w miesięcznych ratach w ciągu 12 miesięcy kalendarzowych.

Moja firma
Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

pokaż więcej
Proszę czekać...