Dlaczego ubywa kart kredytowych?

Dlaczego liczba wydawanych kart kredytowych maleje?
W ciągu trzech miesięcy z obiegu zniknęło 150 tys. kart kredytowych. Ich ilość nadal zmniejsza się, ale w wolniejszym tempie.

Już w 2009 r. banki zaczęły robić porządki z kartami kredytowymi. W ciągu trzech miesięcy, od czerwca do września, dziewięć banków, spośród 20 ankietowanych przez Open Finance, odebrało klientom łącznie blisko 200 tys. kart kredytowych. Trudo oszacować, ile kart wróciło do Sygma Bank, który nie podał danych na poprzedni rok ze względu na woją fuzję z Cetelem. Druga połowa instytucji wydała w tym czasie około 50 tys. nowych kart. Na rynku wciąż dominuje obawa, że wielu klientów, obdarowanych kartami w czasie prosperity gospodarczej i boomu kredytowego, nie będzie w stanie spłacić kredytu na karcie.

Coraz trudniej o karty w Lukasie, PKO BP i Citi

Pulę kart kredytowych zmniejszają nadal tak znaczące instytucje, jak: Lukas Bank, PKO BP czy Citi Handlowy. Kart ubywa także w BZ WBK, ING Banku Śląskim, Kredyt Banku, Euro Banku i Raiffeisenie. Trudno w zestawieniu tym uwzględniać zmiany w Pekao, który tłumaczy, że zmiany to m.in. efekt innego sposobu liczenia i konwersji do nowego systemu. Obawiających się o swoje karty może pocieszyć fakt, że instytucji, zmniejszających liczbę plastików, jest już mniej niż wcześniej. Gdy spojrzy się na stan posiadania banków rok do roku, to spadek miała zdecydowana większość instytucji, kwartał do kwartału był to co drugi bank. Na prostą wyszedł potentat karcianego rynku, BPH. W III kw. przybyło mu 22 tys. kart. Więcej wydaje niż odbiera także Millennium, BNP Paribas Fortis, a status quo utrzymuje Nordea Bank.

Dowiedz się także: Które karty kredytowe warto zabrać na zakupy

Tylko 1,6 miliona kart zostało w Sygmie

Klienci Sigmy mieli ponad dwa miliony kart. Po dłuższym okresie milczenia, dane na temat liczby kart kredytowych podał także specjalizujący się w kartach co-brendowych, wydawanych we współpracy z sieciami handlowymi, Sygma Bank. Największy gracz karcianego rynku informuje, że 1 października, po fuzji z Cetelemem, miał 1,6 mln aktywnych kart kredytowych i nie chce się odnosić do stanu z jesieni zeszłego roku. Z ostatnich danych, opublikowanych przez Cetelem i Sygma na początku 2009 roku, wynika, że banki te miały łącznie 2,09 mln kart. W ciągu niespęłna 2 lat zniknęło im więc prawie pół miliona kart.

Nadal najwięcej kart mają klienci banków Sygma, BPH i Lukas

Z pulą kart 1,6 mln Sygma nadal pozostaje liderem rynku. W pierwszej trójce są jeszcze dwa banki, mocno obecne w sieciach handlowych – BPH, który połączył się z GE Money Bank oraz Lukas Bank. Spośród banków, bazujących głównie na swoich klientach, liczbą ponad miliona kart może się pochwalić tylko największy na rynku PKO BP. Po czystkach w kartach z grona milionerów wypadł Citi Handlowy. Nadal jednak posiada ogromną przewagę nad szóstym na rynku Pekao, który ma w portfelu ponad pół miliona kart kredytowych. Blisko pułapu połowy miliona kart jest także Millennium.

Pomimo kryzysu, kart przybyło w mBanku i DB PBC

Kryzys finansowy, a raczej beztroska w wydawaniu kart kredytowych, która miała miejsce w poprzednich latach, ominęła kilka banków. Od końca września 2009 do września 2010 w mBanku, MultiBanku, DB PBC, Polbanku EFG, BGŻ i Aliorze kart przybyło. Najmniej, bo 9 proc. – w BGŻ, najwięcej – 20 proc. w DB PBC. W Aliorze, który dopiero rozpoczynał sprzedaż kart, ze zrozumiałych względów zmiana ta była o wiele wyższa.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Nie znamy jeszcze oficjalnych danych na temat liczby kart kredytowych, wydanych po III kwartale. Jak wynika z wcześniejszych publikacji NBP, od września 2009 do czerwca 2010 ubyło ponad 1,1 mln kart, a w samym pierwszym półroczu – ponad 1,2 mln sztuk. W sumie klienci badanych banków mieli do dyspozycji 9,6 mln. kart.


Źródło: Halina Kochalska, Open Finance

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...