Jaka sytuacja panuje na rynku budownictwa mieszkaniowego?

Bernard Waszczyk
Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.
rozwiń więcej
W pierwszej połowie 2011 r. nie warto spodziewać się przełomu na rynku budowlanym.
Pod koniec roku polski rynek budowlany przyhamował. Czy budowlanka w 2011 roku będzie przejawiała większą aktywność niż w roku ubiegłym? Rozpoczęte w styczniu budowy nowych mieszkań przekraczają swoją liczbą o przeszło 40 proc. ilość tych, do których przystąpiono w analogicznym miesiącu rok wcześniej, jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Opublikowane przez GUS styczniowe dane, dotyczące sytuacji na rynku budownictwa mieszkaniowego, są zgodne z naszymi oczekiwaniami ekspertów. Kontynuowany jest spadek liczby mieszkań, oddawanych do użytkowania. W styczniu ogółem oddano ich ponad 9,3 tys., co oznacza spadek o ponad 27 proc., w porównaniu ze styczniem 2010 roku. W ujęciu 12-miesięcznym, licząc od lutego 2010 do stycznia br., spadek liczby oddanych do użytkowania lokali sięgnął 12,3 proc. Tendencja spadkowa jest wciąż bardzo silna i nie zanosi się na to, aby najbliższe miesiące przyniosły przełom pod tym względem.

Największy, sięgający niemal dwóch trzecich udział w liczbie oddawanych lokali, mieli inwestorzy indywidualni, którzy w styczniu wprowadzili na rynek przeszło 5,9 tys. nowych mieszkań. Po stronie deweloperów ta liczba sięgnęła niespełna 3 tys.

Mieszkania oddawane do użytkowania w kolejnych 12-miesięcznych okresach


Oznak ożywienia na rynku mieszkaniowym można dopatrywać się w rosnącej liczbie rozpoczętych inwestycji. Trudno ocenić, do jakiego stopnia są one zasługą niskiej bazy z zeszłego roku, wywołanej warunkami pogodowymi. Tegoroczny styczeń był łagodniejszy od swojego odpowiednika z roku 2010. Niemniej, w styczniu 2011 roku rozpoczęto ogółem budowy ponad 6,2 tys. mieszkań, co oznacza przeszło 40-proc. wzrost, w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. W ujęciu 12-miesięcznym dynamika wyniosła 13 proc. Ponieważ wzrost liczby rozpoczynanych inwestycji oglądaliśmy przez większość ubiegłego roku, należy mieć nadzieję, że obecny, styczniowy przyrost, oznacza kontynuację trendu.

Dowiedz się także: Jak dużych mieszkań potrzebują Polacy?

Tak jak można było tego oczekiwać, do roboty wzięli się głównie deweloperzy, którzy rozpoczęli budowę ponad 3,2 tys. jednostek mieszkalnych, czyli ponad połowę ze wszystkich rozpoczętych w styczniu br. Na inwestorów indywidualnych przypadło niespełna 2,6 tys. mieszkań, czyli nieco ponad 40 proc.

Mieszkania, których budowę rozpoczynano w kolejnych 12-miesięcznych okresach


W dalszym ciągu nie najlepiej przedstawia się sytuacja pod względem liczby wydawanych pozwoleń na budowę. Cały czas utrzymuje się ona na relatywnie niskim poziomie. W styczniu br. wydano pozwolenia na budowę ponad 9,6 tys. mieszkań, czyli o ponad 9 proc. mniej niż przed rokiem. Nieco lepiej wygląda to w ujęciu 12-miesiecznym. Z tej perspektywy spadek liczby wydanych pozwoleń wynosi 1,8 proc. Mniejszą aktywność budowlaną wykazali inwestorzy indywidualni, którzy dostali ponad 5,2 tys. pozwoleń, o ponad 11 proc. mniej niż przed rokiem, ale deweloperzy niewiele ustępowali im na tym polu, otrzymując prawie 4,1 tys.takich pozwoleń, czyli o 7,8 proc. mniej.

Polecamy serwis: Kredyty

Mieszkania, na realizację których wydawano pozwolenia w kolejnych 12-miesięcznych okresach


Najbliższe miesiące w dalszym ciągu powinny przynosić malejącą liczbę oddawanych lokali, a trend ten raczej nie ulegnie odwróceniu wcześniej niż w połowie roku. Pod względem liczby oddawanych do użytku lokali mieszkalnych cały rok 2011 będzie prawdopodobnie zbliżony do roku 2010.

Warto bacznie przyglądać się liczbie wydawanych pozwoleń, która jest wyznacznikiem przyszłej koniunktury na rynku mieszkaniowym. Jeśli nie zacznie rosnąć, trudno będzie mówić o rozwoju całego rynku. Natomiast tempo wzrostu liczby rozpoczynanych budów nie ma szans na utrzymanie w tym roku dotychczasowej dynamiki, która zacznie stopniowo spadać.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...