Jak rozsądnie zainwestować w grunty?

Przykładowe perełki to: grunt przy jeziorze Białym (I klasa czystości) położony na szlaku Krutyni
Inwestycje w grunty rolne są powszechnie uważane za jedną z najpewniejszych form lokowania kapitału. Do tej pory niedostępne dla osób niemajętnych, od niedawna z tej formy inwestycji można skorzystać już przy zaangażowaniu kapitału rzędu 10 tysięcy złotych.

Choć rynek nieruchomości znajduje się obecnie w fazie stagnacji, to wydaje się, iż nie dotyczy ona nieruchomości rolnych. Jak podała Agencja Nieruchomości Rolnych w trzecim kwartale 2009 r. średnia cena 1 ha wynosiła 16.370 PLN, co stanowiło 33 procentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

Według Foundation for Development of the Global Capital Market wartość gruntów rolnych na terenie Polski jest mocno nie doszacowana, zaś trend zbliżania się cen nieruchomości rolnych w Polsce do średnich poziomów w Unii Europejskiej dopiero się rozpoczął. Ponadto w 2016 r. zakończy się okres przejściowy w nabywaniu ziemi przez obcokrajowców z UE, po tym okresie można oczekiwać gwałtownego wzrostu cen nieruchomości rolnych w Polsce.

Jednakże, inwestując w nieruchomość warto myśleć nie tylko o potencjale wzrostu ceny, ale także o praktycznej użyteczności jaką nieruchomość przedstawia dla swojego właściciela. Kierując się wzorami takich guru długoterminowych inwestycji, jak Warren Buffet, Burton G. Malkiel czy Benjamin Graham, warto zwrócić uwagę na tą fundamentalną różnicę między inwestycją w atrakcyjnie położoną nieruchomość rolną, a inwestycją w akcje czy obligacje. Akcje, których cena o trzydzieści procent, są wciąż tylko zapisem elektronicznym, który można sprzedać o trzydzieści procent drożej. W tym samym czasie działkę łatwo przekształcić w miejsce niedzielnego wypoczynku, czy sposób zabezpieczenia najbliższych przed nieoczekiwanymi wypadkami losowymi.

Przeczytaj również: Jakich mieszkań i domów Polacy najczęściej szukają w Internecie?

W ocenie ekspertów Instytutu Edukacji Konsumentów na Rynku Kapitałowym, dla osób które chcą zainwestować w grunty rolne, a nie dysponują znacznymi zasobami finansowymi, rekomenduje się stworzenie grupy inwestycyjnej z innymi inwestorami. Takie rozwiązanie ogranicza ryzyko inwestycji i pozwala na osiągnięcie większych zysków. W tym kontekście ciekawym, dotychczas niedostępnym w Polsce rozwiązaniem jest zakup nieruchomości w systemie ratalnym. W tym modelu sprzedający grunt może na określonych warunkach przekazać kupującemu akt własności nieruchomości, już po dokonaniu pierwszej spłaty raty.

Jako pierwszy możliwość zakupu ratalnego nieruchomości położonych w Polsce umożliwił program „Ziemia dla każdego” uruchomiony przez spółkę 1R2.EU w kwietniu bieżącego roku. „Ziemia dla każdego” to wyselekcjonowane grunty rolne o dużym potencjale inwestycyjnym i znacznych walorach turystycznych i krajobrazowych, położone w najatrakcyjniejszych miejscach na Mazurach oraz Pomorzu Zachodnim. W zależności od lokalizacji mają one widok na jezioro, las, a nawet katedrę we Fromborku. Ceny najtańszych działek zaczynają się od 10 zł za metr kwadratowy.

Przykładowe perełki to: grunt przy jeziorze Białym (I klasa czystości) położony na szlaku Krutyni, działka przy polu golfowym w Olsztynie nad jez. Naterskim, ziemia w Sibinie nad Zalewem Szczecińskim z widokiem na Wolin, działka w pobliżu Tumian (gmina Barczewo) na trasie szlaku kajakowego. Większość gruntów jest nieobjęta prawem pierwokupu i odkupu przez Agencję Nieruchomości Rolnych.

Grunty rolne na raty można nabywać od 10 tysięcy złotych. W podanej kwocie zawiera się: pierwsza wpłata w wysokości 6,8 tys. zł oraz koszty notarialne, podatek VAT i opłata za wpis do księgi wieczystej. Okres spłaty rat może wynosić między rokiem a siedmioma latami.

„Podchodzimy liberalnie do kwestii zabezpieczenia, którym jest sam grunt (wpis do hipoteki), stosujemy uproszczone procedury udzielania rat, więc nawet osoby z BIK-iem mogą się do nas zgłosić” – twierdzą przedstawiciele spółki 1R2.EU.

Polecamy serwis Tanie mieszkanie

Choć nieruchomości rolne to produkt mało płynny, ale za to bardzo bezpieczny i zyskowny. Ziemia nie jest dobrem wirtualnym, jak np. akcje, obligacje, tylko namacalnym, fizycznie istniejącym i dlatego atutem inwestycji w grunty rolne jest brak takich fluktuacji rynkowych, jak w przypadku papierów wartościowych. Dlatego też posiadanie własnej nieruchomości daje nie tylko realne zyski, ale również emocjonalne poczucie bezpieczeństwa. To coś więcej niż zwykła inwestycja.

Kinga Stachowiak – Prezes Instytutu Edukacji Konsumentów na Rynku Kapitałowym

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...