Ceny mieszkań używanych nieznacznie spadły

Bartosz Turek
analityk
rozwiń więcej
Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
rozwiń więcej
Na początku 2010 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym były nieznacznie wyższe niż obecnie, tj. w lipcu. Największe obniżki zanotowano w Krakowie, Katowicach i Wrocławiu. Jest to efekt presji na ceny, którą wywiera rynek pierwotny.

Ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski obniżyły się przeciętnie o 1,1% w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2010 r. – wskazują dane Home Broker. Największy spadek miał miejsce w Katowicach, Krakowie i Wrocławiu. W Warszawie, Gdyni czy Poznaniu zmiany były kosmetyczne.

Zmiana cen ofertowych na rynku wtórnym

Miasto

Cena ofertowa na rynku wtórnym

Różnica

Początek roku

Lipiec

Gdańsk

6 580 zł

6 509 zł

-1,1%

Gdynia

6 986 zł

7 005 zł

0,3%

Katowice

4 535 zł

4 356 zł

-4,0%

Kraków

8 204 zł

7 905 zł

-3,6%

Łódź

4 615 zł

4 557 zł

-1,3%

Poznań

6 246 zł

6 213 zł

-0,5%

Szczecin

4 955 zł

4 922 zł

-0,7%

Warszawa

9 361 zł

9 394 zł

0,3%

Wrocław

7 287 zł

7 102 zł

-2,5%

Presję na poziom cen na rynku wtórnym wywierają wysoki udział w podaży mieszkań o niższym standardzie (np. wielka płyta), a także atrakcyjne oferty na rynku pierwotnym. Koszt zakupu mieszkania w wielkiej płycie jest średnio o ok. 15% niższy od pozostałej oferty. Z kolei średnia cena na rynku pierwotnym jest przeciętnie o 500 zł niższa niż w nowym budownictwie na rynku wtórnym (budynki oddane po 2000 r.). Przykładowo, w Krakowie udział wielkiej płyty wzrósł z 14% w styczniu do 17% w lipcu.

Zobacz także: Tanie mieszkanie

Wydłużenie procesu sprzedaży

Po stronie zjawisk negatywnych na rynku wtórnym można też wymienić ponowne wydłużenie procesu sprzedaży. Dla mieszkań, w przypadku których w czerwcu podpisano umowę sprzedaży, sprzedaż zajęła średnio 126 dni licząc od momentu wprowadzenia oferty. Jest to konsekwencja znacznego wydłużenia etapu od wprowadzenia oferty do podpisania umowy przedwstępnej. To z kolei, poza zjawiskami jednorazowymi, jak żałoba narodowa w kwietniu, wynika z dużego niedopasowania oczekiwań kupujących i sprzedających. Pierwszy liczą na dalszy spadek lub stabilizację, a drudzy – na wzrost cen.

Więcej transakcji

Czynnikami sprzyjającymi wzrostowi są z kolei poprawa koniunktury gospodarczej, stale rosnącą dostępności kredytów (wraz ze spadkiem kosztu kredytowania) oraz wzrost liczby transakcji, obserwowany także w lipcu mimo sezonu wakacyjnego. Stosunkowo nowym czynnikiem jest wzrost zainteresowania większymi mieszkaniami, obserwowany w pierwszych miastach (Wrocław, Warszawa).

Polecamy: Kredyty i pożyczki hipoteczne

W kolejnych miesiącach stabilizacja

W największych miastach Polski w nadchodzących 12 miesiącach, Home Broker spodziewa się przeciętny wzrost cen na poziomie 2,8%. Warto tu zwrócić uwagę na fakt, że centralna projekcja inflacji NBP mówi o wartości tego wskaźnika na poziomie 2,5% w II kwartale 2011 roku. Realizacja obu prognoz oznaczałaby realną stabilizację cen.

Prognoza zmiany średniej ceny mieszkań w największych miastach Polski

Miesiąc

Oczekiwana zmiana średniej ceny w najbliższych 12 miesiącach

10-sty

5,80%

10-lut

5,20%

10-mar

5,10%

10-kwi

4,40%

10-maj

3,60%

10-cze

3,20%

10-lip

2,80%

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...