Inwestycje na rynkach kapitałowych - narzędzie Unit-Linked

Inwestycje na rynkach kapitałowych - narzędzie Unit-Linked /Fot. Fotolia / Fotolia
Pojęcie Unit – Linked (dosł. „naczynia połączone”) oznacza narzędzie inwestycyjne, które korzysta z udogodnień oferowanych przez prawo polisom ubezpieczeniowym. Jest to narzędzie skierowana do szerokiego grona potencjalnych inwestorów. Mogą się na nie zdecydować wszystkie rodzaje spółek kapitałowych i osobowych, a także przedsiębiorstwa o strukturze mieszanej oraz firmy jednoosobowe.

Dzięki niemu osoba zainteresowana inwestowaniem gromadzi swoje oszczędności w jednym koszyku, zarządzanym przez różne fundusze inwestycyjne, niezależne nie tylko od siebie nawzajem, ale także od firmy oferującej usługę Unit – Linked. Tego rodzaju rozwiązanie ma zdecydowaną przewagę nad innymi sposobami inwestowania, takimi jak np. zakup akcji, obligacji, czy też nad korzystaniem z usług tylko jednego towarzystwa inwestycyjnego.

Najważniejszym argumentem przemawiającym za wyborem tej metody inwestycyjnej jest bezpieczeństwo gromadzonych i inwestowanych środków, które przejawia się w wielu aspektach. Najistotniejsze z nich to:

- Dywersyfikacja funduszy inwestycyjnych i zarządzających nimi towarzystw. Dzięki takiej dywersyfikacji ewentualna pomyłka lub upadłość jednego z towarzystw nie pozbawia inwestora całości majątku.

- Możliwość weryfikacji i selekcji potencjalnych towarzystw inwestycyjnych przez firmę oferującą usługę Unit – Link. Dzięki takiej weryfikacji odrzucane są towarzystwa „niepewne”, a polecane są z kolei towarzystwa osiągające oczekiwane wyniki. Dzięki weryfikacji klient ma też pewność, że jego pieniądze nie trafią w ręce nierzetelnych funduszy.

- Środki zgromadzone na funduszach są zabezpieczone przed egzekucją sądową i komorniczą do 75 proc. ich wartości (z pewnymi wyjątkami).

- Środki zgromadzone na funduszach nie podlegają pod dyrektywę unijną „Bail – in”.

Fundusz venture capital dla start-up’u

Gdzie i dlaczego warto trzymać pieniądze w zagranicznych bankach?

Zastosowanie polis Unit – Linked wiąże się z wymiernymi korzyściami finansowymi, zwłaszcza tymi, które wynikają z obniżenia należności podatkowych. Dzieje się tak dlatego, że składki przekazywane na rzecz polisy traktowane są jako koszt uzyskania przychodu, a to obniża podstawę opodatkowania i zmniejsza stawki podatków PIT i CIT. Ponadto wypłata świadczenia z majątku zgromadzonego na polisie dowolnej osobie jest zwolniona z podatku dochodowego.

Osoba korzystająca z rozwiązania Unit – Linked może w dowolny sposób, bez żadnych opłat, przelewać środki finansowe pomiędzy wybranymi przez siebie funduszami. Umożliwia to dostosowanie się zarówno do chwilowej sytuacji na rynku, jak i reagowanie na zmiany w kondycji poszczególnych funduszy.

Polecamy: Jak rozliczyć wypłatę dywidendy - w podatkach i rachunkowości

Program inwestycyjny Unit – Linked może zostać wykorzystany jako pozapłacowy składnik ubezpieczenia, dzięki czemu nie ma obowiązku odprowadzania od niego składek na ZUS: emerytalnych, społecznych czy rentowych.

Co ważne, oferta Unit – Linked jest skierowana do szerokiego grona potencjalnych inwestorów. Mogą się na nią zdecydować wszystkie rodzaje spółek kapitałowych i osobowych, a także przedsiębiorstwa o strukturze mieszanej oraz firmy jednoosobowe, zaś beneficjentami Unit – Linked mogą być praktycznie wszystkie osoby działające w ramach tychże przedsiębiorstw lub też podmioty przez nie wskazane. Rodzaj działalności gospodarczej nie ma znaczenia.

Z powyższego opisu wynika, że polisy typu Unit – Linked mogą się stać w najbliższych latach hitem inwestycyjnym, który odsunie w cień inne, powszechnie znane metody. Z pewnością warto zapoznać się ze szczegółowymi zasadami funkcjonowania tejże struktury i przeanalizować wszystkie wynikające z niej udogodnienia.

Autor: B. Fuchs, Dowson Holdings

www.dowson-holdings.com

Dowson Holdings Limited
Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne
rozwiń więcej
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...