Dlaczego w Polsce wzrasta presja inflacyjna?

Rafał Lerski
rozwiń więcej
Większość polskich ekspertów spodziewa się zacieśniania polityki pieniężnej w naszym kraju.
Sytuacja geopolityczna w Afryce Południowej jest coraz mniej stabilna, co winduje ceny ropy. Eksperci podkreślają, że w efekcie rośnie ryzyko wystąpienia negatywnego szoku podażowego w światowej gospodarce. Czy stanowi to zagrożenie dla globalnego ożywienia?

Pogorszenie koniunktury na świecie z pewnością nie ominęłoby i krajowej gospodarki. Możliwość wystąpienia takiego scenariusza najprawdopodobniej przyczyniła się do tego, że po raz pierwszy od sierpnia ubiegłego roku wskaźnik IKEF spadł poniżej zera, do poziomu 4,5. Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych odzwierciedla opinie finansistów na temat przyszłej koniunktury gospodarczej w Polsce. Przeprowadzona pod koniec lutego ankieta świadczy o tym, że przewagę nad optymistami uzyskali respondenci, którzy spodziewają się pogorszenia sytuacji w polskiej gospodarce.

Światowe gospodarki borykają się też z rosnącymi cenami żywności. Szybki wzrost cen surowców, w połączeniu z poprawą koniunktury w wielu krajach, zwiększa presję inflacyjną na dobra konsumpcyjne. Ta tendencja wyraźnie uwidacznia się w wielu gospodarkach wschodzących, których banki centralne od dłuższego czasu zacieśniają politykę pieniężną.

Przeczytaj również: Na których rynkach finansowych nastąpi najbardziej dynamiczny rozwój w roku 2011?

Pierwsze symptomy przyśpieszenia dynamiki wzrostu cen można zaobserwować także na rynkach rozwiniętych. Krajowa inflacja, zanotowana w styczniu, zaskoczyła nawet największych pesymistów. Okres przełomu roku, w połączeniu z podwyżką stawki VAT i zwyżką cen surowców, skłoniły sprzedawców do znacznych podwyżek cen. Inflacja wyniosła 3,8% rok do roku, podczas gdy mediana prognoz analityków wskazywała na wzrost cen o 3,4%. Tym samym poziom inflacji znalazł się powyżej górnej granicy celu NBP. Taka sytuacji powoduje, że wciąż przeważająca grupa ankietowanych ekspertów spodziewa się wzrostu inflacji i dalszego zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy.

Polecamy serwis: Kursy walut

IKEF obliczany jest na podstawie opinii zatrudnionych w instytucjach finansowych ekspertów oraz menedżerów średniego i wyższego szczebla, zajmujących się bezpośrednio analizami ekonomicznymi i inwestycyjnymi, zarządzaniem aktywami lub strategicznym zarządzaniem firmą. Ankietowani odpowiadają na cztery pytania, obrazujące pogląd tej grupy na bieżący i oczekiwany stan koniunktury gospodarczej oraz oczekiwane kierunki zmian inflacji i polityki pieniężnej. Bazą do obliczania głównego wskaźnika jest pytanie, dotyczące kierunków koniunktury gospodarczej w Polsce w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Pozostałe trzy pytania mają charakter pomocniczy i służą do oceny, w której fazie cyklu koniunkturalnego może znajdować się gospodarka. Główny indeks (IKEF) obliczany jest jako różnica pomiędzy odsetkiem odpowiedzi pozytywnych a odsetkiem odpowiedzi negatywnych. Maksymalny zakres wahań indeksu teoretycznie wynosi od -100 do 100, co oznaczałoby stuprocentową zgodność ankietowanych. Ujemne wartości wskaźnika wskazują na możliwe pogorszenie się koniunktury gospodarczej, dodatnie wartości powinny zwiastować poprawę sytuacji w gospodarce.

Odpowiedzi na ankiety zbierane są w ciągu ostatnich 3-4 dni roboczych każdego miesiąca, a ich rezultaty – publikowane pierwszego dnia roboczego następnego miesiąca. 186 specjalistów z 73 instytucji finansowych wyraziło gotowość do wzięcia udziału w badaniu. W lutym uzyskano 89 prawidłowo wypełnionych ankiet. Instytucje, których pracownicy zgodzili się na uczestnictwo w badaniu, to m.in.: 3TS, Aegon TU, AIG Credit, Alior Bank, Allianz TFI, Amplico PTE, Amplico TFI, Analizy Online, Aviva Investors, AXA Direct, AXA PTE/TFI, A-Z Finanse, Bank BPS, Bank Millennium, Bank Pocztowy, BBI Capital, BGŻ, BIK, BM BPH, BNP Paribas, BPH, BPH TFI, BRE Leasing, BTFG Advisory, BZ WBK, CALIE, CC Group, CDM Pekao, Citi Bank, Credit Agricole, Credit Life, Deutsche Bank, DM BDM, Eurobank, Europ Assistance Polska, Expander Advisors, Getin Noble Bank, HSBC Bank Polska, IDM, Idea TFI, ING Bank Śląski, ING PTE, ING Securities, Innova Capital, Investors TFI, KBC Securities, KBC TFI, KBL epb Polska, Lukas Bank, Meritum Bank, MetLife, Metrohouse, Noble TFI, Nordea, Open Finance, Pekao, Pekao Hipoteczny, PKO BP, PZU, PZU PTE, PZU TFI, Quercus TFI, Rabobank Polska, Raiffeisen Bank Polska, Skarbiec TFI, Superfund, TU Europa, Trigon DM i Wealth Solutions. Ankiety są anonimowe.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...