Z GPW zniknęła gotówka

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
rozwiń więcej
W tym tygodniu napłyną dane z Niemiec i informacje o amerykańskim PKB, zaś w piątek odbędzie się konferencja w Jackson Hole.
Po emocjach z poprzedniego tygodnia dzisiaj uczestnicy rynku mieli chwilę, żeby odetchnąć. Indeks naszych dwudziestu największych spółek rozpoczął dzień na niewielkim minusie, ale w krótkim czasie WIG20 zdołał odrobić straty. Sytuacja unormowała się.

Ten stan nie trwał wybitnie długo, bo drugie uderzenie byki przeprowadziły tuż po południu i tym razem udało się sięgnąć poziomu 2300 pkt. Dalsze zwyżki zatrzymały jednak topniejące wzrosty giełd, rozpoczynających handel w Stanach.

W kalendarium nie było dziś żadnych wyjątkowych wydarzeń, więc na znaczeniu zyskiwały doniesienia z Libii o bliskim końcu reżimu Kadafiego. Oczywiście dobrze, że w tak nerwowym otoczeniu zniknie chociaż jeden czynnik ryzyka i uspokoi się sytuacja geopolityczna, jednak fakt, że tymi wydarzeniami próbowano tłumaczyć 2 proc. spadek ceny ropy, pokazuje, że rynki nie miały dziś na czym się skupić. Niezależnie od dalszych losów rewolucji libijskiej na ceny czarnego złota nieporównanie większy wpływ będzie miała kondycja ogólnoświatowej gospodarki i to właśnie obawy o możliwą recesję powodują przecenę.

Przeczytaj również: Czy da się zażegnać kryzys zadłużenia w Grecji?

Najbliższe dni będą już miały większe znaczenie z uwagi na nadchodzące informacje z Niemiec, amerykańskiego PKB i piątkowej konferencji Bena Bernanke w Jackson Hole. Poza oczekiwaniem na słowa szefa FED inwestorzy częściowo zapewne już oczekują możliwych, negatywnych informacji, więc ewentualne spadki nie byłyby już tak głębokie jak ostatnio. Poważne kłopoty pojawią się, gdy dane rozczarują, a FED nie wyciągnie pomocnej dłoni z gotówką. Wtedy dojście do ubiegłotygodniowych minimów stanie się kwestią paru godzin.

Polecamy serwis: Kursy walut

Poniedziałkowa sesja teoretycznie była pięknym początkiem korekty ostatnich spadków. Wzrosty przebiegały niemal książkowo, bo popyt najpierw doprowadził do zwyżki, a po uklepaniu wyższej półki poprowadził rynek dalej na północ. Nawet marudni Amerykanie nie przeszkodzili w ostatecznym sięgnięciu 2300 pkt., które WIG20 zdobył na fiksingu, jednak problemem jest obrót. Ledwo 650 mln złotych na całym rynku to wartość bliźniaczo podobna do tych z lipca, kiedy popytu było jak na lekarstwo. Przy takim zainteresowaniu handlem 3-4 proc. zwyżki spółek z WIG20 nie znaczą nic istotnego poza tym, że niewielka podaż nie była zainteresowana handlem na ostatnich minimach. Do zmaterializowania prawdziwej korekty potrzeba przynajmniej 1,5 mld i dojścia rynku powyżej 2400 pkt.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...