Gospodarka w strefie euro spowalnia

Po wtorkowym spotkaniu Angeli Merkel z Nicolasem Sarkozy można uznać, że pomysł z euroobligacjami spalił na panewce.
We wtorek napłynęły złe informacje na temat europejskiej gospodarki. Z drugiej strony odnotowano wzrost produkcji za oceanem, zaś agencja Fitch oficjalnie potwierdziła rating Stanów Zjednoczonych. To nie rokuje najlepiej dla uczestników rynku, grających na zwyżkę.

Mimo fatalnych danych, pokazujących spowolnienie gospodarcze w strefie euro, główne parkiety naszego kontynentu zdołały się we wtorek obronić przed większą przeceną. Po przedpołudniowych spadkach o prawie 3 proc., DAX zakończył dzień zniżką o zaledwie 0,45 proc., a CAC40 zredukował sięgającą 2,5 proc. stratę do 0,25 proc. Ta poprawa nastrojów, zapewne przejściowa, to zasługa dość spokojnej reakcji indeksów na Wall Street. Początkowo, spadające po około 1 proc., zdołały przed zakończeniem handlu na naszym kontynencie złagodzić przecenę o połowę. Bykom zza oceanu udało się podciągnąć indeksy niemal do poziomu poniedziałkowego zamknięcia. Atak niedźwiedzi sprowadził jednak S&P500 do 1180 punktów, czyli o niemal 2 proc, w dół. Ostatecznie wskaźnik zniżkował o 1 proc., a Dow Jones spadł o 0,7 proc. W efekcie mamy zarys tworzącego się w ciągu ostatnich sesji przedziału wahań. Od dołu barierę dla spadków stanowią okolice 1120 punktów, z góry zaś hamulcem dla zwyżki staje się poziom 1204 punktów. Te wnioski mogą jednak lec w gruzach przy lada okazji. Taka okazja pojawiała się wczoraj w postaci danych o stanie europejskiej gospodarki. Nie została ona przez niedźwiedzie wykorzystana dzięki łagodzącemu wpływowi informacji o wzroście produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych o 0,9 proc. Można jednak mieć obawy, że europejskie dane tak łatwo skwitowane nie zostaną i rynki jeszcze sobie o nich przypomną. Szczególnie jeśli do niedawnej, pesymistycznej informacji o dużym spadku wskaźnika aktywności gospodarczej w rejonie Nowego Jorku doszłyby równie złe dane, dotyczące analogicznego wskaźnika dla Filadelfii, którego wartość zostanie podana do wiadomości w czwartek.

Przeczytaj także: W jakich okolicznościach rozpoczęła się polska prezydencja w Unii Europejskiej?

Paradoksalna była reakcja naszego rynku na dane o europejskiej, a w szczególności niemieckiej gospodarce. Powinny one naszych inwestorów zmartwić, tymczasem WIG20 skoczył o 2,4 proc. Podobną skalę zwyżki w przypadku mWIG40 i aż 3 proc. wystrzał sWIG80 można złożyć na karb odreagowania wcześniejszych spadków i niskiej płynności. Spowolnienie gospodarki, od której zależy spora część polskiego przemysłu, z pewnością da jeszcze o sobie znać za pośrednictwem indeksów naszego parkietu.

Polecamy: Lokaty

Niewiadomą pozostaje dzisiejsza reakcja europejskich inwestorów na wyniki wtorkowego spotkania Angeli Merkel z Nicolasem Sarkozy. Z euroobligacji wyszły nici, a propozycja sklecenia czegoś na kształt europejskiego rządu gospodarczego jest mglista i trudna do realizacji już na etapie koncepcji, o skutecznym jego funkcjonowaniu nie mówiąc. Chwilowe 2 proc. tąpnięcie w Nowym Jorku zbiegło się w czasie z informacjami na temat ustaleń obu europejskich przywódców. W Azji na głównych parkietach dziś dominowały spadki. Na godzinę przed końcem handlu Nikkei tracił 0,5 proc., w Szanghaju indeksy szły w dół po 0,2-05 proc., a na Tajwanie zniżka sięgała 0,7 proc. Kontrakty na amerykańskie indeksy rosły rano po 0,1 proc.

Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...