Strach w oczy kole inwestorów

Na GPW nastąpiły gwałtowne spadki, rzędu 4%.
Inwestorzy cały czas zadają sobie pytanie, czy nastroje mogą pogorszyć się jeszcze bardziej? Sytuacja w USA i Szwajcarii wskazuje na to, że mamy do czynienia z trwalszym trendem spadkowym ryzykownych aktywów. Skala wyprzedaży jest jednak większa niż się spodziewano.

W dół idą notowania coraz większej ilości ryzykownych aktywów. Już nie tylko ceny akcji, obligacji wysokiego ryzyka, ale też surowców i walut z rynków wschodzących. Oazą spokoju pozostają jeszcze obligacje korporacyjne firm o ratingach inwestycyjnych oraz obligacje skarbowe, także rynków wschodzących. Można przypuszczać, że zapowiedzią wyczerpywania się potencjału zniżkowego na rynkach, które teraz najmocniej tracą, będzie sytuacja, gdy zaczną w dół iść te rynki ryzykownych aktywów (obligacje korporacyjne oraz obligacje rynków wschodzących), które dotąd mocno się trzymają.

Trzeba przyznać, że do wzrostu niepewności na rynkach przyczyniają się banki centralne, nasilając obawy, które targają inwestorami. Interwencje walutowe w Japonii i Szwajcarii, obniżka stóp procentowych w Turcji czy zapowiedź skupu obligacji w strefie euro potwierdzają przypuszczenia, że sytuacja staje się wyjątkowa. A jeśli tak, to trzeba jak najszybciej pozbywać się ryzykownych aktywów. Obecnych nastrojów nie uda się raczej szybko uspokoić. Większość ruchu w dół mamy raczej za sobą, ale do poprawy koniunktury na pewno jest daleka droga. Zmienność na rynkach będzie zapewne przez dłuższy czas wysoka.

Inwestorzy pozbywają się ryzykownych aktywów na tak szeroką skalę, że trudno spodziewać się szybkiej poprawy koniunktury. Notowania indeksów prawdopodobnie będą charakteryzowały się większą zmiennością niż w poprzednich miesiącach.

Dowiedz się także: Jaki jest podział funduszy ze względu na stopień ryzyka?

Rynek nieruchomości w USA

Konsekwencją zawirowań na rynkach finansowych z ostatnich dni jest spadek w USA oprocentowania kredytów hipotecznych o stałej stopie do 4,39% z 4,55% tydzień wcześniej. To najniższy poziom od listopada 2010 r. Do rekordowo niskiego poziomu z listopada minionego roku brakuje już tylko 0,22 pkt. proc. W minionym tygodniu liczba wniosków o kredyty hipoteczne zwiększyła się o 7,1%, z tego w przypadku kredytów, związanych z refinansowaniem wcześniej zaciągniętych zobowiązań, o 7,8%, a na kupno mieszkań o 5,1%. Można oczekiwać, że malejący koszt obsługi tego rodzaju długów będzie zwiększał zainteresowanie nimi.

Polecamy serwis: Kursy walut

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Kolejna instytucja podała dane o cenach mieszkań w Wielkiej Brytanii w lipcu. Według Halifax podniosły się o 0,3% w skali miesiąca. W porównaniu z lipcem 2010 r. były o 2,6% niższe. Przyczyn niewielkiej poprawy w minionym miesiącu upatruje się w niższych kosztach obsługi długów, co korzystnie wpływa na zainteresowanie kupujących.

Zespół analiz
Home Broker

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...