Głosowanie w Kongresie przed nami

Porozumienie, zawarte między Demokratami, Republikanami i Barackiem Obamą czeka na swój finał w Kongresie.
Liderzy amerykańskich partii ustalili w niedzielę, jaki ma być plan, zmierzający do redukcji zadłużenia. Przed nami głosowanie w Kongresie, które nie będzie tylko formalnością. Reakcja na azjatyckich parkietach sugeruje, że w dniu dzisiejszym możemy spodziewać się silnych wzrostów.

W zeszłym tygodniu indeks naszych blue chipów dwukrotnie pokazał, że potrafi szybko iść w górę, gdy okoliczności zewnętrzne dają choć cień optymizmu. Końcówka piątkowej sesji w wykonaniu warszawskich byków była imponująca. Choć dzień nie zakończył się tak spektakularną zwyżką, jak w czwartek, gdy WIG20 skoczył o ponad 1 proc., to i tak nasz indeks, ze wzrostem o 0,2 proc., dał się wyprzedzić jedynie Budapesztowi. Imponująca była też szybkość reakcji i łatwość przejścia od pesymizmu do małej euforii. Źródłem pesymizmu był rozczarowujący wzrost amerykańskiej gospodarki w drugim kwartale i jeszcze bardziej pesymistyczna korekta w dół danych za pierwszy kwartał. Zmiana nastrojów to wyraz nadziei na rozwiązanie kwestii amerykańskiego zadłużenia, która pojawiła się w przemówieniu prezydenta USA. W każdym razie, po całym dniu marazmu i tąpnięciu, po publikacji zza oceanu skok o prawie 50 punktów robi wrażenie. Ruch ten nie ograniczył się tylko do indeksu największych spółek, ale objął też segment małych i średnich firm, choć w mniejszej skali. Te energiczne próby oddalenia się WIG20 od strefy 2650 punktów w czwartek i w piątek, inicjowane były pojawieniem się sygnałów ze Stanów Zjednoczonych. Powodzenie byczych usiłowań pozostanie zależne od tego czynnika. Wygląda na to, że tym razem warszawscy gracze się zawiedli. Porozumienie zostało uzgodnione przez prezydenta Obamę i liderów obu partii. Ale pozostało jeszcze głosowanie w Kongresie. A to nie tylko formalność i wynik wcale nie jest przesądzony.

Przeczytaj również: Jaki jest podział funduszy ze względu na stopień ryzyka?

W piątek Dow Jones spadł o 0,8 proc., a S&P500 o 0,65 proc. Ten ostatni po pięciu spadkowych sesjach z rzędu łącznie stracił 53 punkty, czyli niemal 4 proc., lądując pod poziomem 1300 punktów. Wyglądało to coraz gorzej. Euforia po osiągnięciu porozumienia w sprawie długu może nie wystarczyć do radykalnej poprawy sytuacji na parkietach. Tym bardziej, że kompromis nie rozwiązuje głównego problemu – dzięki niemu wysokość zadłużenia nie zmniejszy się, a radykalne cięcia wydatków, choć konieczne, będą wpływać hamująco na i tak już ledwie zipiącą gospodarkę.

Polecamy serwis: Kursy walut

Oprócz głosowania czeka nas dziś seria danych makroekonomicznych. Nie zapowiada się na to, aby były one optymistyczne. Wskaźniki aktywności chińskiego przemysłu nadal idą w dół. Ten wyliczany przez Chińczyków spadł do 50,7 punktu, zaś w wersji, liczonej przez firmę Markit, wyniósł 49,3 punktu, wskazując na spowolnienie wzrostu gospodarczego. Oczekuje się pogorszenia analogicznych wskaźników i w Europie i za oceanem. W Azji dominowały dziś silne zwyżki, za wyjątkiem Szanghaju, gdzie na godzinę przed końcem handlu indeksy rosły po 0,3 proc. Nikkei szedł w górę o 1,4 proc., podobnie było w Korei i Hong Kongu. Kontrakty na amerykańskie indeksy zyskiwały po ponad 1 proc. Można być niemal pewnym równie silnej reakcji na europejskich parkietach. Pozostaje pytanie o trwałość i zasięg wygenerowanej w ten sposób fali wzrostowej.

Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...