Amerykanie odzyskali nadzieję

We wtorek światowy optymizm udzielał się polskim uczestnikom rynku tylko do południa.
We wtorek inwestorzy w Nowym Jorku nie mogli narzekać na brak powodów do optymizmu. Poprawiła się sytuacja na rynku nieruchomości, firmy osiągają dobre wyniki a negocjacje, dotyczące limitu zadłużenia, posuwają się do przodu. Czynniki te przyczyniły się do znacznych wzrostów na giełdzie.

Wtorkowa sesja przyniosła radykalną poprawę nastrojów na nowojorskim parkiecie. Dow Jones i S&P500 zwyżkowały po 1,6 proc., a Nasdaq skoczył aż o 2,2 proc. Wzrost dokonywał się w kilku fazach. Już kilka minut po rozpoczęciu handlu indeksy zyskiwały po około 1 proc. w reakcji na lepsze niż się spodziewano dane o liczbie rozpoczętych budów domów i wydanych zezwoleń na budowę. Po dwóch godzinach radość z tego powodu zaczęła słabnąć. Skala zwyżki nieco się zmniejszyła i wskaźniki dostały zadyszki. Być może inwestorzy zaczęli sobie przypominać o kiepskich wynikach Bank of America i Goldman Sachs, ogłoszonych już wcześniej. Ale pojawiły się kolejne, już lepsze. IBM i Coca-Cola pozytywnie zaskoczyły i podały dobre prognozy na przyszłość. Gdy doszła do tego wiadomość o wyraźnych postępach w rozmowach na temat zwiększenia limitu zadłużenia amerykańskiego budżetu, indeksy znów ruszyły w górę.

Po kilku dniach osuwania się amerykańskich indeksów i prób powstrzymania tej tendencji, obserwujemy poważniejsze odbicie. Co ważniejsze, posiada ono solidne podstawy fundamentalne. Dane ze spółek i informacje makroekonomiczne oczywiście mają w tym swój udział, jednak dla ewentualnej kontynuacji wzrostów kluczowa jest kwestia limitu zadłużenia. Jej pomyślne rozwiązanie mogłoby spowodować spory ruch w górę. Niewykluczony byłby nawet powrót do szczytu z końca kwietnia, z możliwością skutecznego jego przekroczenia. Byłoby to jeszcze bardziej prawdopodobne, gdyby wreszcie i w Europie doszło do rozwiązania problemu pomocy dla Grecji.

Przeczytaj również: W jakich okolicznościach rozpoczęła się polska prezydencja w Unii Europejskiej?

Po sesji lepsze niż oczekiwano wyniki podały Apple i Yahoo, więc istnieje dobry punkt wyjścia do kontynuacji zwyżki. Dziś czeka nas także kolejna seria informacji ze spółek oraz z rynku nieruchomości. Opublikowane zostaną dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym i liczbie wniosków o kredyt hipoteczny.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dziś w Azji także mieliśmy przewagę optymizmu. Na godzinę przed zakończeniem sesji Nikkei zyskiwał prawie 1,1 proc. Na Tajwanie wzrost przekraczał 2 proc. Na pozostałych parkietach zwyżki były mniejsze. Z tej tendencji wyłamał się Szanghaj, gdzie wskaźniki szły w dół po 0,2-0,4 proc. i Hong Kong, spadający o 0,1 proc.

Już wtorkowe zachowanie głównych europejskich indeksów wskazywało na sporą chęć do wzrostów. Po bardzo udanej sesji na Wall Street są duże szanse na to, że dziś na naszym kontynencie zobaczymy kontynuację tej tendencji. Zachowanie naszego rynku pozostaje jednak zagadką. Wczoraj byki zdołały ze światowego optymizmu zrobić użytek jedynie do południa. Później niemal całą zwyżkę oddały niedźwiedziom. Dziś w przypadku wskaźnika blue chipów może być podobnie. Trudno natomiast liczyć na poprawę w segmencie małych i średnich spółek. Tam sytuacja wygląda niedobrze, zewnętrzne czynniki mają na jego zachowanie niewielki wpływ, a wewnętrzne wyraźnie mu nie sprzyjają.

Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...