Wskaźnik niemieckiego biznesu lepszy od oczekiwań

Wskaźnik przyszłej koniunktury w przemyśle chińskim spadł w okolice 50 pkt.
Chociaż kwestia Grecji jest już przesądzona, sytuacja na rynkach ryzykownych aktywów w dalszym ciągu napawa pesymizmem. Coraz bardziej rzuca się w oczy fakt, że inwestorzy dużą wagę przywiązują do publikacji makroekonomicznych. Tymczasem doniesienia ze świata gospodarki mogą niepokoić.

Wczoraj kiepsko wypadły czerwcowe wskaźniki wyprzedzające koniunktury w strefie euro, które odnotowały kolejny spadek. Słabe były również cotygodniowe informacje o liczbie nowych bezrobotnych w USA, jak również o nastrojach tamtejszych konsumentów, które pierwszy raz od 5 tygodni pogorszyły się. Spadek w pobliże 50 pkt., czyli granicy oddzielającej rozwój od regresu, zanotował wskaźnik przyszłej koniunktury w przemyśle chińskim. Jednocześnie inwestorzy niezbyt korzystnie odebrali efekty ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Z jednej strony zostały obniżone prognozy wzrostu amerykańskiej gospodarki, z drugiej zabrakło sygnałów, świadczących o możliwości rozpoczęcia trzeciej rundy luzowania monetarnego. Dziś nastroje nieco poprawia czerwcowy odczyt indeksu Ifo w Niemczech, który przynosi nieoczekiwaną poprawę. Jeśli jednak "wgryźć" się w te dane, to widać, że niemieccy przedsiębiorcy z coraz większą obawą patrzą w przyszłość. O ile wskaźnik, odnoszący się do bieżącej sytuacji, miał rekordowy poziom, to indeks odzwierciedlający oczekiwania spadł po raz czwarty z rzędu.

Dowiedz się także: Dlaczego inwestorzy ponownie wątpią w siłę amerykańskiej gospodarki?

Nasz parkiet w tych warunkach nie wykonuje większego ruchu, pozostając tuż nad średnioterminowym wsparciem. Dla WIG wyznacza go poziom 48,4 tys. pkt. Przełamanie tego oporu przemawiałoby za umocnieniem spadkowego trendu akcji w najbliższych tygodniach.

Nie ubywa niekorzystnych publikacji ze świata gospodarki, co sprawia, że inwestorzy w dalszym ciągu traktują ryzykowne aktywa jako mało atrakcyjne.

Polecamy serwis: Kredyty

Rynek nieruchomości w USA

Sprzedaż domów na amerykańskim rynku pierwotnym spadła w maju pierwszy raz od 3 miesięcy, ale była nieco lepsza od oczekiwań. Wyniosła 319 tys. w skali roku. Utrzymuje się presja spadkowa na ceny domów, które w porównaniu z majem 2010 r. były niższe o 3,4%. Dynamika spadku okazała się największa od października minionego roku, co pokazuje, że presja ze strony rynku wtórnego, na który trafiają domy przejmowane przez banki od dłużników, jest mocno odczuwalna. W maju rekordowo niski poziom osiągnęła podaż na rynku pierwotnym w Ameryce. Wyniosła zaledwie 166 tys. domów, co odpowiadało 6,2 miesiącom bieżącej sprzedaży. Ta statystyka chyba najlepiej pokazuje negatywne oddziaływanie rynku nieruchomości na amerykańską gospodarkę. Niewielka liczba nowych projektów utrudnia wyraźną poprawę sytuacji na rynku pracy, bo wciąż niewiele osób znajduje zatrudnienie w budownictwie. Niska aktywność budownictwa ogranicza możliwości rozwoju branż, powiązanych z tym sektorem.

Zespół Analiz
Home Broker

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...