Deklaracja Ministra Skarbu po myśli skarbowych gigantów

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
rozwiń więcej
Skarb Państwa planuje w tym roku przekroczyć 4 mld złotych w dywidendach.
Łatwo można było przewidzieć, że odnotowane w piątek zwyżki na WIG20 nastąpiły w konsekwencji rozliczania instrumentów pochodnych. Faktycznie, zwyżkujący indeks blue chipów nie miał nic wspólnego z realnym popytem. Notowania z końca tygodnia okazały się być efektem czysto technicznego zabiegu.

Z tego właśnie powodu poniedziałkowe otwarcie sprowadziło indeks w okolice 2850 pkt., gdzie rynek stał przez całą sesję. Zmiany, i to na gorsze, przyszły dopiero na fiksingu.

Częściowo rynkowy zastój można tłumaczyć brakiem danych makro i wciąż do znudzenia powtarzanym tematem bankructwa Grecji. Problem Aten został już omówiony na wszystkie możliwe sposoby i trudno sobie wyobrazić, aby cokolwiek mogło jeszcze zaskoczyć rynki, jednak przy braku innych wiadomości ten wątek wydaje się nie mieć końca. Rynki walut i surowców też wykazały się dzisiaj wyjątkową stabilnością, więc znikąd nie płynęły impulsy do podejmowania decyzji.

Przeczytaj również: Czy nastąpi poprawa koniunktury?

Poniedziałki nadal kontynuują swoją sławę spokojnych i mało aktywnych dni. Tym razem obrót i tak nie wypadł wyjątkowo źle, bo zatrzymał się na 800 mln złotych. Bardzo słabo zaprezentował się rynek w samej końcówce, kiedy podaż ściągnęła WIG20 do poziomu najniższego od końca maja. Spadki w ostatniej części handlu nie muszą jednak być zapowiedzią przeceny we wtorek, a nawet niższy punkt odniesienia staje się ciekawym pułapem dla byków.

Polecamy serwis: Kursy walut

Co więcej, w poniedziałek gracze nie zdążyli zareagować na słowa Ministra Skarbu, Aleksandra Grada, który zapowiedział, że w bieżącym roku Skarb Państwa przekroczy 4 mld złotych w dywidendach. Po tej deklaracji jutrzejsza sesja powinna zakończyć się dobrze dla skarbowych gigantów, bo chętni do udziału w zyskach na pewno się znajdą. Ponadto, poziom 2800 pkt. jest już na tyle blisko, że kapitał, grający na utrzymanie się rynku w trendzie wzrostowym, powinien już się uaktywniać. Choć będzie to zwiększać obrót, trzeba pamiętać, że po przełamaniu tej okrągłej bariery sprzedający mogą wpaść w krótkoterminową panikę.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...