Nie ma efektu drugiej rundy

Wzrost gospodarczy w Polsce, podobnie jak światowa koniunktura, wyhamowuje.
Dane z maja, informujące o wysokości płac i zatrudnieniu, rozwiały wątpliwości, związane z ewentualnym wystąpieniem efektu drugiej rundy w strefie euro. Wyższe ceny dóbr konsumpcyjnych mogłyby rzutować na żądania płacowe, wspierać konsumpcję i w ten sposób wzmacniać presję inflacyjną.

Okazało się, że wynagrodzenia w ujęciu realnym wręcz spadają, a tempo wzrostu zatrudnienia kolejny miesiąc z rzędu maleje. O zagrożeniu efektem drugiej rundy trudno na razie mówić. O ile jednak dotychczasowe zjawiska na rynku pracy nie wzmacniają zbytnio inflacji, to wysoka inflacja negatywnie oddziałuje na przyszłe możliwości konsumentów. Przy realnie ujemnych stopach procentowych trudno o pomnażanie oszczędności, a przy spadku lub stabilizacji realnych płac — o trwały przyrost wydatków. Dziś poznamy kolejne dane, dotyczące stanu naszej gospodarki w maju. Odczyt produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej potwierdzi schładzanie się tempa rozwoju.

Nie będzie to jednak schłodzenie na taką skalę, jak to ma miejsce w USA, gdzie kolejny wskaźnik, tym razem Philadelphia Fed, wykazał regres produkcji w czerwcu. Nic dziwnego, że w takich warunkach nie udaje się doprowadzić do odbicia na rynkach akcji.

Dowiedz się także: Jak duże mieszkania budują deweloperzy?

Widać to było wczoraj w Stanach Zjednoczonych, widzimy to dziś w Azji i Europie. Nasz rynek pozostaje w dalszym ciągu bardzo silny. WIG tkwi na wysokości 49 tys. pkt., pozostając tym samym ok. 600 pkt. od średnioterminowego wsparcia. Początek sesji nie zapowiada ekscytującego dnia, ale wygasanie instrumentów pochodnych może spowodować większe wahania pod koniec notowań.

Wysokość realnych wynagrodzeń zmniejszyła się. Nastąpił również spadek realnego oprocentowania lokat bankowych. W dłuższej perspektywie czasu ogranicza to możliwości zakupowe polskich konsumentów.

Polecamy serwis: Kredyty

Rynek nieruchomości w USA

Majowe dane o liczbie rozpoczętych budów w Stanach Zjednoczonych okazały się lepsze od przewidywań. W minionym miesiącu rozpoczęto budowę 560 tys. domów, o 3,5% więcej niż miesiąc wcześniej (dane podawane są w ujęciu zannualizowanym). Zwiększyła się również liczba pozwoleń na budowę, które są traktowane jako zwiastun przyszłych tendencji na rynkach nieruchomości. W tym względzie wzrost wyniósł 8,7%. Liczba pozwoleń na budowę sięgnęła 612 tys. , najwięcej w tym roku. Analitycy spodziewali się spadku.

Rynek nieruchomości w Japonii

Liczba mieszkań, wprowadzonych do sprzedaży w budynkach wielorodzinnych w Tokio, wzrosła w maju w mniejszym stopniu niż oczekiwano. Podniosła się do 3914 sztuk (w skali roku oznacza to zwyżkę o 3,6%). Słaby wynik w maju wiąże się z obawami deweloperów o popyt na mieszkania. W minionym miesiącu zaufanie japońskich konsumentów było bliskie 2-letniemu minimum. Na rynku ciąży niepewność, związana z marcowym trzęsieniem ziemi. Zaburzyło ono procesy gospodarcze.

Zespół Analiz
Home Broker

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...