Indeksy coraz bardziej zdecydowanie idą w dół

Fatalne dane na temat niemieckiej gospodarki i amerykańskiego bezrobocia nie zachęcają do inwestowania.
Telenowela o danych gospodarczych w dalszym ciągu cieszy się dużym zainteresowaniem. Ponieważ scenariusz nie jest pozytywny, widzowie są niezadowoleni i na parkietach uwidaczniają się zniżki. Ostatnie rekordy mogą już odejść do lamusa.

Początek notowań na warszawskiej giełdzie był umiarkowanie pesymistyczny. Główne indeksy traciły na otwarciu po około 0,2 proc. W ciągu pierwszej godziny handlu bykom udało się na chwilę doprowadzić do wyjścia nieznacznie powyżej poziomu środowego zamknięcia. Radość trwała jednak krótko. Napór podaży trudno było powstrzymać. Około godziny 13.00 wskaźnik naszych największych spółek tracił już ponad 0,5 proc. Nienajlepsze nastroje pogorszyły się po fatalnych danych z niemieckiej gospodarki. W marcu zanotowano tam 4 proc. spadek zamówień w przemyśle, podczas gdy spodziewano się ich niewielkiego wzrostu. W porównaniu do marca ubiegłego roku zamówienia były wyższe o 8,4 proc., jednak ich dynamika mocno rozczarowała po marcowej zwyżce o 21,1 proc. Po tej zaskakującej informacji byki starały się otrząsnąć i zmniejszyć nieco skalę spadku indeksów. Szło to jednak opornie, a kilkadziesiąt minut później szanse na poprawę zniweczyły dane zza oceanu. Okazało się, że liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 474 tys. Była więc o 64 tys. większa niż się spodziewano i o 43 tys. wyższa niż w poprzednim tygodniu. Na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych wciąż nie widać sygnałów poprawy.

Liderami spadków na naszym parkiecie zostały spółki surowcowe. Początkowo najmocniej cierpiały papiery Lotosu. Do południa skala zniżki zwiększyła się z 1 do 3 proc., później jednak strata została ograniczona do 1,5 proc. Podaż przycisnęła za to akcje PKN Orlen, które traciły po południu 3 proc. i KGHM. Walory miedziowego kombinatu przeceniane były o prawie 4 proc. Wielkiej chęci do wyprzedaży brakowało w przypadku pozostałych blue chipów. Po ponad 1,5 proc. w dół szły jedynie walory Getinu i PBG, po około 1 proc. spadały papiery Bogdanki i TVN.

Dowiedz się także: Czy 80 mld euro dla Portugalii i pozwoli ustabilizować sytuację finansową strefy euro?

Rano na głównych giełdach europejskich widoczna była chęć odreagowania środowych, mocnych spadków. Indeksy nad kreską przebywały jednak tylko do południa. Dane z niemieckiego przemysłu odebrały bykom argumenty. Indeks we Frankfurcie w najgorszym momencie tracił ponad 1 proc. Także w Paryżu zniżka przekroczyła 1 proc. Jedynie w Londynie sięgała 0,7 proc. Spośród pozostałych parkietów najgorzej radziły sobie Ryga i Moskwa, gdzie spadki sięgały 2 proc. Na większości pozostałych giełd zniżki nie były zbyt duże i nie przekraczały kilku dziesiątych procent.

Polecamy: Kredyty

Handel na Wall Street zaczął się od spadków, sięgających 0,5-0,6 proc. Gdy okazało się, że amerykańscy inwestorzy nie są skłonni do nerwowego pozbywania się akcji i skala zniżki nieco zmniejszyła się z czasem, nastroje na europejskich parkietach uległy nieznacznej poprawie. Ostatecznie nasz indeks największych spółek stracił 0,68 proc., WIG spadł o 0,56 proc., mWIG40 o 0,26 proc., a sWIG80 o 0,23 proc. Obroty wyniosły prawie 1,2 mld zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...