Poświąteczny kogel-mogel

W tym tygodniu inwestorzy mogą być zdezorientowani pod naporem licznych publikacji makroekonomicznych.
Patrząc krytycznym okiem na okres przedświąteczny i czas Wielkiej Nocy na rynkach finansowych, trzeba przyznać, że sytuacja nie sprzyjała bykom. W Azji nastąpiły trzy dni spadków, w Ameryce utrzymywał się marazm, miedź i srebro potaniały, a napięcie w Libii i jej rejonach zwiększyło się. Nastroje pogarszała niepewność, związana ze zbliżającymi się publikacjami i perspektywa nadchodzących szczytów.

Obie ostatnie sesje w Nowym Jorku, zarówno czwartkowa, jak i poniedziałkowa, nie przyniosły zaskakujących rozstrzygnięć. Europejskie parkiety nie znajdą dziś wielkiego impulsu za oceanem. W czwartek S&P500 poszedł w górę o siedem punktów, czyli o 0,53 proc., zaś w poniedziałek spadł o dwa punkty, czyli o 0,16 proc. W trakcie obu dni jakikolwiek ruch był widoczny jedynie w pierwszych minutach handlu. W efekcie najpierw został wytracony impet niedawnej zwyżki, a następnie powstrzymano ją. Bariera tuż pod poziomem 1340 punktów już wcześniej, w pierwszych dniach kwietnia, stanowiła dla byków przeszkodę, przez którą nie mogły przebić się przez sześć kolejnych sesji. Na początku miesiąca nastąpiła korekta, licząca ponad 30 punktów. Teraz kusi scenariusz dotarcia do rekordu hossy, do którego brakuje zaledwie siedmiu punktów. I tu powinna dokonać się poważniejsza rozgrywka. Jej wynik może przesądzić o losach rynku, przynajmniej w najbliższym miesiącu. Nawet nieprzesadnie przesądni inwestorzy patrzą na majową perspektywę z rezerwą, a powodów do niepokoju nie brakuje.

Dowiedz się także: Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

W piątek i poniedziałek na azjatyckich parkietach przeważały spadki. W przypadku Nikkei wyniosły nieco ponad 0,1 proc. Jednak w Szanghaju indeksy zniżkowały po około 2 proc. Dziś rano przecena była kontynuowana. W Tokio wskaźnik tracił ponad 1 proc., w Szanghaju na godzinę przed końcem handlu indeksy spadały po 0,6 proc.

Po poniedziałkowych notowaniach niezbyt dobre są rokowania dla naszych spółek surowcowych, a szczególnie KGHM. Kontrakty na miedź zniżkowały momentami o ponad 2 proc. Nieco lepiej zachowywały się notowania ropy naftowej, której ceny szły w dół jedynie o kilka dziesiątych procent i trzymały się powyżej 123 dolarów za baryłkę. Dziś rano oba surowce nadal taniały. Miedź o 0,7 proc. Nerwowo zaczyna być na rynkach złota i srebra. Złoto po poniedziałkowym rekordzie na poziomie 1518 dolarów za uncję zdaje się wchodzić w fazę korekty, notowania srebra przerabiają podobny scenariusz ze zwielokrotnioną dynamiką. Dziś rano zniżkowały o prawie 3 proc.

Polecamy serwis: Kredyty

W zaczynającym się tygodniu sporo będzie wydarzeń i informacji makroekonomicznych. W kategorii wydarzeń prawdopodobny jest powrót na tapetę znów zaostrzającej się sytuacji w Libii, Syrii i okolicach. Z pewnością też sporych emocji należy spodziewać się w środę, kiedy wypada posiedzenie Fed. Choć zmiany stóp nikt się nie spodziewa, to każde słowo z komunikatu będzie wnikliwie analizowane. A do tego rezerwa federalna przedstawi też projekcję, dotyczącą parametrów gospodarczych Stanów Zjednoczonych. Napłynie też dużo informacji zza oceanu: od dzisiejszej publikacji indeksu cen nieruchomości, poprzez środowe zamówienia na dobra trwałe, czwartkowy pierwszy szacunek dynamiki amerykańskiej gospodarki w pierwszym kwartale, liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, po piątkowe dochody i wydatki Amerykanów, indeks nastrojów konsumentów i wskaźnik aktywności gospodarczej w rejonie Chicago. Po raz kolejny warto przypomnieć, że z wielkiej chmury często jest mały deszcz, a takie nagromadzenie publikacji może przynieść remisowy wynik. Tym razem, ze względu na to, w jak newralgicznym punkcie znajdują się indeksy na Wall Street, trudno przewidzieć, na czyją korzyść przechyli się szala zwycięstwa.

Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...