Czy byki będą w tarapatach?

Prawdopodobnie portugalski parlament odrzuci projekt programu oszczędnościowego, co w konsekwencji doprowadzi do nowych wyborów.
Nie warto liczyć na wzrosty podczas dzisiejszych notowań na giełdzie. Portugalia nie zamierza przyjąć projektu oszczędności budżetowych, zaproponowanych przez opozycję, a taka informacja nie działa na inwestorów uspokajająco.

We wtorek, w pierwszej części sesji, amerykańscy inwestorzy nie byli zdecydowani, co mają robić i indeksy przez kilkadziesiąt minut przebywały w okolicach poniedziałkowego zamknięcia. Widać, że ani rozczarowujące informacje o spadku aktywności w rejonie Richmond, ani spadek cen nieruchomości, nie stanowiły dla nich natchnienia do działania. Jednak później, bez widocznego powodu, wskaźniki mocniej poszły w dół. We wtorek „mocniej” oznaczało 0,4-0,5 proc., więc jak na ostatnie, nerwowe czasy, można mówić wręcz o nudzie. Ale w tej nudzie widać było oznaki walki. Po każdym z kilku ruchów spadkowych następowała kontra byków. W przypadku S&P500 nie dało to wyraźnych rezultatów. W najgorszym momencie tracił on nieco ponad 0,4 proc., kończąc dzień w okolicach tego poziomu. Od dwóch dni przebywa blisko 1300 punktów, ale nie jest w stanie wspiąć się wyżej. Lepiej zachowywał się Dow Jones. Choć także zaliczył spadek, to jednak mniejszy, sięgający 0,15 proc. Indeks ten nie zszedł poniżej 12 tys. punktów, a w ciągu dnia kilka razy udało mu się wyjrzeć nad kreskę. Przebieg sesji nie ma większego znaczenia prognostycznego. Odreagowanie spadków zostało zatrzymane, czekamy na nowe impulsywnie. Dzisiaj nie dostarczą nam ich raczej dane makroekonomiczne. Poznamy jedynie wielkość sprzedaży nowych domów. Za to rynki ma szansę poruszyć publiczne wystąpienie Bena Bernanke’a. Ponieważ ostatnio jest on optymistą, można obstawiać, że taką postawę zaprezentuje i tym razem.

Przeczytaj również: W jaki sposób została osłabiona presja inflacyjna w Polsce?

Kwestię nastrojów w Europie przesądza informacja o tym, że portugalski parlament najpewniej nie przyjmie nowego programu oszczędności. Jeśli tak się stanie, nawet bez szachowego doświadczenia można przewidzieć najbliższe dwa ruchy. Pierwszy to dymisja rządu i nowe wybory, które nie zmienią układu sił. Drugi to wystąpienie Portugalii o pomoc finansową.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Na giełdach azjatyckich przeważają dziś wzrosty. Ich skala tylko w nielicznych przypadkach przekraczała kilka dziesiątych procent. Jedynie w Bombaju i Szanghaju zwyżki sięgnęły 1 proc. Nikkei spadł o 1,65 proc., prawdopodobnie w reakcji na informację o tym, że straty spowodowane trzęsieniem ziemi mogą sięgnąć 300 mld dolarów, czyli 6 proc. PKB. Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy idą w dół, nie wróżąc posiadaczom akcji optymistycznego początku notowań na europejskich parkietach.

Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...