Wydarzenia w Japonii wstrząsnęły giełdami

Dzisiejsza skala zniżek na światowych parkietach była bardzo duża.
Inwestorzy potrzebowali kilka dni, aby dotarła do nich skala zniszczeń w Japonii. We wtorek światowe giełdy gwałtownie zareagowały na kataklizm w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Po sięgającym ponad 10 proc. tąpnięciu japońskiego Nikkei było jasne, że złe nastroje przeniosą się na pozostałe rynki. Trudno było jedynie przewidzieć skalę spadków. Na wielu giełdach okazała się ona bardzo duża. Warszawski parkiet na tym tle radził sobie bardzo dobrze, unikając panicznej wyprzedaży akcji. WIG20 rozpoczął dzień od spadku o 1,6 proc. Nieznacznie ustępował mu wskaźnik szerokiego rynku. Indeksy małych i średnich spółek zniżkowały po około 1 proc. Do południa można było obserwować nieco większą zmienność. Indeks blue chipów próbował w ciągu pierwszej godziny odrabiać straty, jednak fatalne zachowanie głównych europejskich giełd i pokaźne spadki kontraktów na amerykańskie indeksy, zepchnęły go na moment pod poziom 2700 punktów. Wówczas spadał o ponad 2 proc. Później sytuacja ustabilizowała się. Wskaźnik poruszał się, w bok oscylując wokół 2710 punktów.

Przed południem mocnej przecenie ulegały niemal wszystkie duże spółki. Do nielicznych wyjątków należały jedynie akcje BZ WBK, notowane na poziomie zbliżonym do poniedziałkowego zamknięcia i walory PZU, tracące zaledwie kilka dziesiątych procent. Ponad 4,5 proc. w dół szły papiery GTC, straty przekraczające 3 proc. dosięgły Asseco, PBG i KGHM. Akcje jedynie połowy firm wchodzących w skład WIG20 przeceniane były o mniej niż 2 proc. Wszystko to działo się przy wysokich obrotach, które tuż po godzinie 15.00 przekroczyły miliard złotych.

Dowiedz się także: Z jakimi problemami boryka się chińska gospodarka?

Znacznie gorzej wyglądała sytuacja na większości europejskich parkietów. Chwilami ponad 5 proc. tracił indeks giełdy we Frankfurcie. Pod względem skali spadku ustępował jedynie wskaźnikowi w Tallinie. Paryski CAC40 zniżkował o 3 proc., a w Londynie FTSE szedł w dół o ponad 2,5 proc. Od spadków, przekraczających 2 proc., zaczęły dzień indeksy na Wall Street.

Publikowane dziś dane makroekonomiczne nie miały żadnego wpływu na sytuację na giełdach. Należy jednak odnotować spadek indeksu nastrojów gospodarczych w Niemczech z 15,7 do 14,1 punktów, znacznie większy niż się spodziewano wzrost cen importu i eksportu w Stanach Zjednoczonych oraz wzrost z 15,4 do 17,5 proc. wskaźnika aktywności gospodarczej w rejonie Nowego Jorku. W Polsce w lutym inflacja wyniosła 3,6 proc., była więc znacznie niższa niż się obawiano. Częściowo to efekt zmiany struktury koszyka dóbr i usług konsumpcyjnych, używanego do wyliczania wskaźnika. Skorygowano jednocześnie z 3,9 do 3,6 proc. wysokość inflacji styczniowej.

Polecamy serwis: Kursy walut

Znaczną przecenę można też było obserwować na rynkach surowcowych. Ropa naftowa taniała chwilami o ponad 4,5 proc., kontrakty na miedź zniżkowały o ponad 2 proc., o niemal 2 proc. w dół szły ceny złota. Bardzo mocno taniały surowce rolne. Notowania cukru spadały o ponad 5 proc., ceny pszenicy, soi, kukurydzy i bawełny zniżkowały po przeszło 3 proc.

Pod koniec dnia, wraz z niewielką poprawą nastrojów za oceanem, skala przeceny na naszym kontynencie nieco zmniejszyła się. Ostatecznie WIG20 spadł o 0,33 proc., WIG o 0,62 proc., mWIG40 o 1,08 proc., a sWIG80 o 1,33 proc. Obroty wyniosły ponad 1,3 mld zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...