Słomiany zapał graczy na zwyżkę

W piątek najlepszymi wynikami mogły pochwalić się giełdy w Anglii, na Węgrzech, w Turcji, ale również w Polsce.
Pierwsze godziny handlu na europejskich parkietach należały do byków. Jednak po południu na większości giełd inicjatywę przejęły niedźwiedzie. Warszawskiej GPW udało się zakończyć dzień nad kreską.

Dwuprocentowa czwartkowa zwyżka indeksu naszych największych spółek nie zaspokoiła byczych ambicji. W piątek wzrost był kontynuowany. Na otwarciu główne indeksy w Warszawie zwyżkowały po około 0,5 proc. Po krótkotrwałym osłabieniu ruszyły mocniej w górę. Tuż po południu WIG20 dotarł do 2800 punktów, zyskując prawie 1,4 proc. Utrzymanie tego poziomu okazało się jednak zbyt trudne. Coraz wyraźniej zaczęła przeważać chęć realizacji zysków. Przez niemal cały dzień nasz rynek należał do najmocniejszych w Europie, wraz z giełdami węgierską, turecką i londyńską.

W ciągu pierwszej godziny notowań największymi zwyżkami popisywał się nasz surowcowy duet. Akcje PKN Orlen rosły o ponad 2 proc., a KGHM o ponad 1 proc. Po kilkudziesięciu minutach dołączyły do nich papiery Pekao, PZU, Tauronu i Telekomunikacji Polskiej. W ich przypadku wzrosty przekraczały 1 proc. Walory PKN zwiększały skalę wzrostu do 3 proc., a po piętach deptały im akcje Pekao. W ciągu dnia zmieniło się jednak nastawienie inwestorów do papierów KGHM, które po południu traciły niemal 1 proc. W surowcowej zwyżce nie uczestniczyły akcje Lotosu, którymi handlowano nieznacznie powyżej ceny z czwartkowego zamknięcia.

Dowiedz się także: Ile obligacji skarbowych inwestorzy indywidualni kupili w styczniu?

Na głównych giełdach europejskich notowania, podobnie jak w Warszawie, zaczęły się od około 0,5 proc. wzrostów. Ich skala szybko się podwoiła, jednak już w południe coraz bardziej przyciskały niedźwiedzie. Tej tendencji opierał się jedynie londyński FTSE. W jego przypadku osłabienie było ledwie dostrzegalne i przez większą część dnia zwyżkował on o około 0,9 proc.

Polecamy serwis: Lokaty

Dziś przełomowe miały być dane z amerykańskiego rynku pracy. Okazały się one dobre. Stopa bezrobocia ponownie nieoczekiwanie spadła z 9 do 8,9 proc. i osiągnęła poziom najniższy od prawie dwóch lat. W sektorze pozarolniczym przybyło 192 tys. miejsc pracy. Spodziewano się zwyżki o około 200 tys., więc różnica między oczekiwaniami a rzeczywistością nie była zbyt duża. W sektorze prywatnym przybyło 222 tys. zatrudnionych, czyli niemal 20 tys. więcej niż się spodziewano. Mimo to po publikacji tych informacji sytuacja na giełdach wyraźnie pogorszyła się. Indeksy w Paryżu i Frankfurcie znalazły się nieznacznie pod kreską. Co dziwne, po kolejnej pozytywnej informacji o wzroście zamówień w przemyśle o 3,1 proc., wobec prognoz mówiących o 2 proc. zwyżce, indeksy jeszcze mocniej poszły w dół. Zamówienie na dobra trwałego użytku zwiększyły się o 3,2 proc., także bardziej niż się spodziewano. Po wyeliminowaniu środków transportu co prawda spadły o 3 proc., jednak był to spadek znacznie mniejszy niż się obawiano. To wszystko nie działało na inwestorów. DAX i CAC40 traciły po około 1 proc., a indeksy na Wall Street szły w dół o 0,6-0,7 proc.

W tej sytuacji także i na warszawskim parkiecie końcówka notowań nie była pomyślna dla posiadaczy akcji. WIG20 ostatecznie wzrósł o 0,73 proc., WIG o 0,54 proc., mWIG40 o 0,25 proc., a sWIG80 o 0,4 proc. Obroty wyniosły 1,2 mld zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...