WIG20 skutecznie opiera się niedźwiedziom

WIG20 wypadł korzystnie na tle DAX-a i S&P500.
Po tym jak indeks warszawskich blue chipów zaliczył spadek o 1,7 proc., zatrzymał się w okolicach 2650 punktów, gdzie znajduje się od pięciu sesji. W tym czasie niedźwiedzie usiłowały rozpocząć rajd w kierunku 2600 punktów – bezskutecznie.

Wczoraj, mimo spadku, WIG20 utrzymał obrany przez siebie kierunek. Jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało, można podziwiać siłę indeksu największych spółek w mijającym tygodniu. Widać to dobrze z perspektywy nurkującego w tym czasie o ponad 4 proc. DAX-a. czy tracącego 2,5 proc. S&P500, z determinacją broniącego się przed spadkiem poniżej 1300 punktów.

W czwartek na początku sesji amerykańscy inwestorzy nie mogli zdecydować się, co robić z akcjami, więc indeksy nie oddalały się od okolic środowego zamknięcia. Później nadeszły chwile trudne dla byków. S&P500 spadł poniżej wspomnianego poziomu, tracąc 1 proc. Około godz. 20.00 gwałtownie zmienił on kierunek i po dwóch godzinach wyszedł nieznacznie nad kreskę. Ostatecznie stracił 0,1 proc. Przyczyną tego zwrotu była pogłoska o tym, że Kadafi został zastrzelony. Po jej pojawieniu się notowania ropy w Nowym Jorku spadły z 99,5 do 95,5 dolara. Kilka godzin wcześniej przekroczyły poziom 103 dolarów.

Przeczytaj również: Jakie nastroje panowały na rynku europejskiego długu?

Jeżeli ktoś miał wątpliwości, komu najbardziej szkodzi drożejąca ropa i libijska rewolucja, mógł szybko pozbyć się ich, obserwując listę najmocniej przecenianych, amerykańskich firm. Gdy spadek kursu przekraczał 2 proc., było niemal pewne, że to przedstawiciel branży naftowej lub motoryzacyjnej. Nieliczne wyjątki od tej reguły stanowiły sieci handlowe, Coca-Cola, tracąca przez moment 4 proc. i Newmont Mining, drugi na świecie producent złota, którego akcje, nie wiedzieć czemu, zniżkowały o ponad 7 proc. Na rynku surowcowym możliwe jest każde szaleństwo. Do mocno przecenianej od kilku dni bawełny, która w ciągu czterech dni straciła 15 proc., wczoraj dołączyły cukier, taniejący o 7 proc. i srebro, spadające 4 proc. w dół.

Nasi inwestorzy byli zdezorientowani, nie wiedząc, jak traktować spółki surowcowe. Po początkowej przecenie akcji KGHM o ponad 2,5 proc., pod koniec dnia handlowali nimi po cenach już tylko o 0,3 proc. niższych niż podczas środowego zamknięcia. Rozterki były jeszcze bardziej widoczne w przypadku Lotosu i PKN Orlen, które najpierw traciły po około 1 proc., później rosły o 1,5 proc., by na koniec powrócić do poziomu zniżki z początku dnia.

Polecamy serwis: Kredyty

W piątkowy poranek rosły ceny niemal wszystkich surowców, łącznie z miedzią, choć zmiany nie były wielkie. W górę szły też kontrakty na amerykańskie akcje, ale ten czynnik ostatnio nie daje wiarygodnych wskazówek. W Azji przeważały zwyżki, za wyjątkiem zyskującego ponad 2 proc. Hong Kongu niezbyt imponujące. Nikkei wzrósł o 0,7 proc. W Tokio inwestorzy cieszyli się, że spadek cen towarów był nieco mniejszy niż się spodziewano. Shanghai B-Share zyskał 0,2 proc., a Shanghai Composite nie zmienił swej wartości.

Przebieg dzisiejszej sesji jest nieprzewidywalny. Jeśli z Libii nie napłyną nowe, dramatyczne wieści, można się spodziewać stabilizacji z lekką tendencją wzrostową. Każda informacja, wskazująca na poprawę sytuacji na rynku ropy, na przykład konkretne deklaracje producentów o zwiększeniu dostaw lub przełom w Libii, jest w stanie wywołać silne zwyżki notowań.

Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...