GPW jedna z najsłabszych w Europie

Spośród giełd w strefie euro najgorzej wypadł paryski CAC40.
Nasz parkiet po raz kolejny nie wypadł dobrze na tle innych, europejskich giełd. Najbardziej odstawaliśmy od Frankfurtu, Londynu i Paryża, gdzie padały nowe rekordy. Tymczasem WIG20 zmagał się z groźbą większej przeceny.

Walentynkowa sesja pokazała, że warszawscy inwestorzy raczej nie są nadmiernie zakochani w akcjach. Po niezłym początku notowania zdecydowanie poszły w dół. Na otwarciu indeksy zyskiwały po około 0,5 proc., jednak już po dwóch godzinach handlu znalazły się pod kreską. WIG20 osiągnął maksimum w okolicach 2745 punktów, po czym uległ presji podaży i przez większą część dnia poruszał się w bok w wąskim przedziale 2718-2725 punktów. Nasz rynek znów znajdował się pod wpływem wydarzeń na parkiecie we Frankfurcie, jednak był znacznie słabszy od swojego przewodnika.

W pierwszej fazie handlu indeksowi największych spółek najbardziej pomagały rosnące o 2,5 proc. walory Lotosu oraz zwyżkujące po ponad 1,5 proc. akcje BRE, Pekao i Telekomunikacji Polskiej. Z czasem jednak z tej czołówki wykruszyły się papiery Lotosu – po południu zyskiwały zaledwie 0,2 proc., a później Pekao, spadając o 0,5 proc. Po około 1 proc. traciły akcje PGE, PGNiG i Tauronu. Słabły również notowania KGHM i PKN Orlen. Po początkowej zwyżce o 0,6-0,7 proc., po południu znalazły się nieznacznie pod kreską.

Podobnie zachowywały się parkiety naszego regionu. W Budapeszcie indeks rano zyskiwał 1,3 proc., jednak skala zwyżki szybko topniała i po południu BUX był zaledwie 0,3 proc. nad poziomem z piątkowego zamknięcia. Moskiewski RTS, który zaczął od zwyżki o 0,5 proc., po kilku godzinach zniżkował tyle samo. Wskaźnik w Bukareszcie rósł o 0,2 proc., jedynie w Sofii zwyżka sięgała ponad 1,5 proc.

Przeczytaj również: Jakie nastroje panowały na rynku europejskiego długu?

Spośród głównych europejskich giełd najgorzej radził sobie paryski CAC40, który jeszcze przed południem znalazł się pod kreską. Wcześniej udało mu się jednak ustanowić dwunastomiesięczny rekord. Także wskaźniki we Frankfurcie i Londynie poprawiły dotychczasowe rekordy, jednak nie sprowokowało to tamtejszych inwestorów do wyprzedaży. Przez większą część dnia notowania na wyżej wymienionych giełdach trzymały się na plusie, zyskując po około 0,3 proc. Powodem pogarszających się już przed południem nastrojów na naszym kontynencie były zniżkujące kursy kontraktów na amerykańskie indeksy. Reakcja na opublikowaną o godzinie 11.00 informację o spadku produkcji przemysłowej w strefie euro w grudniu o 0,1 proc. okazała się ledwie dostrzegalna i krótkotrwała.

Polecamy serwis: Lokaty

Początek handlu na Wall Street nie przyniósł europejskim graczom impulsów do działania. Ich koledzy za oceanem także nie przejawiali bowiem wyraźnego przekonania co do kierunku ruchu indeksów. Prawdopodobnie wszyscy postanowili poczekać z decyzjami na wtorkowe publikacje. Tych będzie wyjątkowo dużo, a i waga większości z nich jest niebagatelna. Można wymienić choćby inflację i produkcję przemysłową w Chinach, dynamikę gospodarki strefy euro czy sprzedaży detaliczną za oceanem.

Końcówka sesji była niezbyt przyjemna dla byków. WIG20 tracił już 0,8 proc., jednak po końcowym fixingu skala zniżki zmniejszyła się do 0,39 proc. WIG spadł o 0,21 proc. Nieco lepiej poradziły sobie wskaźniki małych i średnich spółek. mWIG40 zyskał 0,17 proc., a sWIG80 – 0,04 proc. Obroty wyniosły nieco ponad 800 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...