DAX i S&P500 niedoścignionymi wzorami dla GPW

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
rozwiń więcej
GPW ma coraz większe problemy z dotrzymaniem kroku zagranicznym parkietom. / inforCMS
We wtorek niewiele się działo na GPW. Rano nastąpiło umiarkowanie pozytywne otwarcie WIG20, ale nie zdołało ono utrzymać się przez dalszą część dnia. W przeciągu godziny niedźwiedzie zmusiły ten indeks, aby cofnął się do poziomu neutralnego, gdzie pozostał już do końca dnia. Zagraniczne indeksy pięły się do góry, ale byki nie potrafiły wziąć z nich przykładu.

Dane makro nie sprzyjały dziś kupującym, ponieważ niemiecka produkcja przemysłowa w grudniu spadła o 1,5 proc., podczas gdy oczekiwano minimalnego wzrostu o 0,3 proc. Słaby odczyt nie jest jednak jakimś wielkim zaskoczeniem, ponieważ grudzień to miesiąc, kiedy producenci realizują mniej zamówień w porównaniu z okresem świątecznym, gdy firmy koncentrują się na sprzedaży. Bardziej negatywnie na rynki mógł wpłynąć nieoczekiwany komunikat Centralnego Banku Chin, który po raz trzeci w ciągu ostatnich 3,5 miesięcy podniósł stopy procentowe. Wszystko po to, aby chłodzić rozgrzaną gospodarkę i obniżyć inflację, jednak ta informacja wywołała widoczne zmiany tylko na rynku surowcowym. Ropa i miedź staniały, ale do końca dnia zdążyły odrobić spadki. Pod koniec sesji reakcji nie było już żadnej. Skoro inwestorom nie straszne wygaszanie popytu u największego importera miedzi, można to odebrać jako znaczący objaw, że ten rynek jest już pod „opieką” spekulacyjnego pieniądza, gotowego kupować zawsze i za każdą cenę. A pamiętać trzeba, że hurraoptymizm jest niebezpieczny.

Dowiedz się także: Jakie wydarzenia odgrywały największą rolę na rynkach finansowych na początku lutego?

W ostatnich dwóch tygodniach nasz rynek zachowuje się nad wyraz słabo na tle zachodnich parkietów. Co więcej, w skali trzech miesięcy, a więc od początku listopada WIG20 praktycznie nie zmienił wartości, a w stosunku do niemieckiego DAX oraz do S&P500 tracimy już 8,5 proc. Identyczne opóźnienia jak nasz rynek ma węgierski BUX, co może sugerować, że za tą słabością stoją gracze zagraniczni. We wtorek jednak, choć zmiany indeksu były kosmetyczne, obrót wyniósł ponad 1,2 mld złotych.

Polecamy serwis: Kursy walut

To zdaje się potwierdzać tezę, że popyt postawił na scenariusz wzrostowy. Strategia ta wydaje się dość interesująca, ponieważ uwzględniając wtorkowe zamknięcie GPW, wynika z niej, że WIG20 nadrabiając tylko zaległości, ma potencjał zwyżki do 2950 pkt. Kalkulacja dla graczy jest więc dość prosta. W tej chwili, ryzykując zejściem indeksu do 2600 pkt., co byłoby uznane za początek korekty, przygotowują się na krótki rajd o zakresie ponad 200 pkt.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...