Byki nie w formie

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
rozwiń więcej
Warszawski parkiet powrócił do swojego „naturalnego” stanu.
W czwartek parkiet zachowywał się bardzo podobnie jak w środę. Indeks przez wiele godzin czaił się w rejonie z poprzedniego zamknięcia, aby skończyć dzień nerwowo. Ostatnie odbicie nastąpiło głównie dzięki surowcom, tymczasem dane z amerykańskiego rynku nie napawają optymizmem, notowania miedzi i ropy poszły w dół, a walory KGHMu, ORLENu, LOTOSU i całego WIG20 nie miały zbyt wielu powodów do zwyżek.

Słabość byków można przypisać tylko spadkom na rynku surowców, ponieważ dane makro były dość niezłe. Tygodniowa ilość nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA sięgnęła 404 tysięcy i była minimalnie lepsza od prognoz. Jednak ważniejszą informację stanowiły zaskakująco dobre dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w Stanach, która w ujęciu rocznym zdecydowanie przekroczyła prognozy i sięgnęła 5,28 miliona. To najwięcej od 7 miesięcy, czyli od momentu zakończenia stymulowania amerykańskiego rynku nieruchomości. Trudno znaleźć uzasadnienie dla takiego wyskoku w informacjach z rynku pracy, bo bezrobocie w USA przecież nadal utrzymuje się na rekordowych poziomach. Odchylenie mogło jednak być spowodowane chęcią skorzystania z wciąż realnie niskiego oprocentowania kredytu przed ewentualną podwyżką rynkowych stóp, która miałaby miejsce, gdyby trwające ożywienie gospodarcze utrzymywało się przez kolejne kwartały. Z drugiej strony dane nie były aż tak jednoznacznie dobre, bo jednocześnie mediana ceny domu spadła w ciągu roku o 1 proc.

Dowiedz się także: Jakie są najmłodsze indeksy na GPW?

W tym otoczeniu makro błyszczały dane z Polski. Dynamika produkcji przemysłowej w grudniu sięgnęła 11,5 proc., co jest imponująco dobrym wynikiem, ale już ostatnim z dwucyfrową wartością. Od lutego – marca poprzedniego roku przemysł odrobił już spadek z poprzedniego załamania. Niepokojąco wyglądał natomiast indeks wzrostu cen wśród producentów, który sięgnął 6,1 proc,. przy oczekiwaniach na 5,4 proc. Tak duża zwyżka to oczywiście „zasługa” droższych paliw, surowców i słabszego złotego.

Polecamy serwis: Lokaty

Choć za nami już drugi dzień spadków, to pomijając parę dni surowcowej euforii na rynku, nic się na nim nie stało i wrócił on do poziomów z początku roku. Innymi słowy, znaleźliśmy się ponownie w obszar trendu bocznego, a obecne wyprzedanie powinno skłaniać część graczy do prób łapania dołka. Ten proces powinniśmy zobaczyć już w piątek.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...