Warszawska giełda w świetnej formie

Dane o zatrudnieniu i płacach w Polsce sugerują ograniczony wzrost realnego funduszu płac.
Giełda Papierów Wartościowych jest na dobrej drodze do tego, żeby ponownie osiągnąć szczyt trendu zwyżkowego, który rozpoczął się w lutym 2009 r. i pobić nowe rekordy. Sprzyja temu sytuacja na światowych rynkach – dobre rokowania dla euro, surowców i akcji. Indeks WIG zdobył już blisko 48,5 tys. pkt. Ostatnio tak wysoką wartość osiągnął wiosną 2008 r.

Pierwsze skrzypce znów gra kilka największych spółek. Dziś są to PKO BP oraz Pekao, rosnące po blisko 2% i zapewniające indeksowi WIG 0,3% wzrostu. Reszta spółek zabiera indeksowi 0,1%. Wczoraj kluczową rolę odegrały KGHM i PKO BP, na które przypadła ponad połowa z 1,9-proc. zwyżki. W tle głównego nurtu notowań od wielu sesji obserwujemy pokaźne zwyżki mniejszych spółek. Indeks małych firm sWIG80, który słabo zachowywał się przez dużą część 2010 r., teraz wyróżnia się na tle rynku. Od końca 2010 r. zyskał już 3,8%., czyli prawie 2 razy więcej niż WIG20. Z jednej strony udział mniejszych przedsiębiorstw w giełdowych zwyżkach jest korzystną oznaką, gdyż wskazuje na większą szerokość rosnącego rynku. Z drugiej strony, uzyskiwanie ponadprzeciętnych stóp zwrotu w tym segmencie giełdy ostrzega przed wejściem fali zwyżkowej w najbardziej emocjonalną fazę, która zazwyczaj wieńczy dany ruch w górę.

Dowiedz się także: Jak zachowywał się rynek finansowy w pierwszym tygodniu stycznia 2010?

Wiele wskazuje na to, że Rada Polityki Pieniężnej podejmie dziś decyzję o podwyżce kosztu pieniądza. Bez względu jednak na to, czy stanie się to dzisiaj, czy na kolejnym posiedzeniu, rynek i tak uwzględnia zaostrzenie polityki pieniężnej, czy to w oprocentowaniu lokat bankowych, czy w stawkach 3-miesięcznego WIBOR-u. Z tego punktu widzenia decyzja RPP jedynie utwierdzi kierunek zmian na rynku.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Rynki nieruchomości w USA

W styczniu nie uległa poprawie koniunktura na amerykańskim rynku nieruchomości. Indeks NAHB, obrazujący oceny rynku przez firmy budowlane, pozostał na poziomie 16 pkt – takim samym, jak w ciągu dwóch poprzednich miesięcy. Odczyt poniżej 50 pkt oznacza, że więcej ankietowanych ocenia warunki na rynku jako słabe, a nie dobre. Analitycy liczyli na nieco lepsze wiadomości. Rekordowo niski poziom wskaźnik osiągnął w styczniu 2009 r. Wyniósł wówczas zaledwie 8 pkt. Natomiast jego średnia wartość z lat 1985–2007 sięga 54 pkt. Wskaźnik odnoszący się do sprzedaży nowych domów utrzymał się 4. kolejny miesiąc na poziomie 16 pkt. Trzeci raz z rzędu wskaźnik oczekiwanej sprzedaży w następnych 6 miesiącach wyniósł 25 pkt. Natomiast wskaźnik obrazujący zainteresowanie kupujących mieszkaniami podniósł się do 12 pkt z 11 pkt w grudniu.

Dziś poznamy grudniowe dane o aktywności na rynku budowlanym w USA. Oczekiwana jest stabilizacja na poziomie z poprzedniego miesiąca.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...