Warto inwestować w złoto i srebro

Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
rozwiń więcej
W 2011 r. prawdopodobnie będzie utrzymywać się hossa na rynku metali szlachetnych.
Kończy się dekada wzrostów cen metali szlachetnych. Od 2001 roku złoto podrożało o 415 proc. a srebro o 550 proc. Jednak specjaliści przewidują, że ceny będą dalej rosnąć.

Złoto w cenie

W 2011 roku złoto może podrożeć do 1.630 dolarów amerykańskich za uncję, jak twierdzi Tom Kendall, analityk Credit Suisse Group AG w Londynie, który najtrafniej przewidział zmiany cen złota w tym roku. Inwestorzy poszukują zabezpieczenia przed kryzysem finansowym w Europie i Stanach Zjednoczonych, a ponadto wzrasta dynamicznie popyt w Chinach. W tym roku złoto podrożało o 27 proc. a 7. grudnia osiągnęło rekordową cenę 1.430,60 USD.

- Metal ten może zyskać na wartości 18 proc. w 2011 roku. Na rynkach finansowych jest wysoka niestabilność. Będą też utrzymywać się niskie lub ujemne stopy procentowe, a to sprzyja wzrostom cen złota – mówi Kendall.

W Chinach rośnie popyt na złoto w postaci fizycznej, co wymusza wzrost importu. Jednym z istotnych czynników w tym przypadku jest rosnąca inflacja. Podwyżki stóp procentowych mogą nie zahamować wzrostów cen w Państwie Środka.

Dowiedz się także: Jakie są wyniki Indeksu Koniunktury Ekspertów Finansowych na koniec roku 2010?

Jak wynika z badań agencji informacyjnej Bloomberg, mediana prognoz analityków wskazuje na wzrost ceny złota w przyszłym roku o 23 proc., tj. do poziomu 1.700 dolarów.

- Wierzę w złoto, ponieważ obawiam się, że nasza polityka fiskalna i monetarna nie ma żadnego sensu, a to prowadzi do wzrostu ryzyka i destabilizacji na rynkach finansowych – mówi David Einhorn, prezes firmy Greenlight Capital Inc. w Nowym Jorku, zarządzającej aktywami wartości o 6,8 mld dolarów.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Srebro i platyna dobrze rokują

Pomyślne prognozy rysują się również przed srebrem, które znajduje zastosowanie nie tylko w inwestycjach, lecz również w wielu dziedzinach przemysłu. W 2011 roku cena tego metalu wzrośnie o 37 proc., jak wynika z ankiety Bloomberga, przeprowadzonej wśród grupy ponad 100 analityków, brokerów i inwestorów. Z kolei wg specjalistów z banku Goldman Sachs, w nadchodzącym roku cena szarego metalu skoczy do 40 dolarów za uncję. Natomiast cena palladu, stosowanego przy produkcji katalizatorów samochodowych, wzrośnie o 18 proc., do 900 dolarów – przewiduje Goldman Sachs.

Wzrosty notowań nie ominą również platyny. Według BNP Paribas w 2011 roku jej wartość sięgnie 1.800 dolarów. Obecnie metal ten kosztuje 1750 dolarów.

Zapowiada się więc kolejny rok hossy na rynku metali szlachetnych. Inwestycje w złoto i srebro będą w dalszym ciągu przynosić zyski.

Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...