Spadek indeksów na Wall Street

Dobra passa na amerykańskiej giełdzie pogorszyła się. Przez ostatnie dziesięć sesji tamtejsze notowania szły w górę, lecz środa przyniosła spadek indeksów. Może to oznaczać początek korekty, ale generalnie należy spodziewać się w miarę stabilnej sytuacji, przynajmniej do końca tego roku.

Trwająca od początku grudnia fala zwyżkowa, której trudno nie kojarzyć z rajdem Świętego Mikołaja, w środę spotkała się z nieco bardziej zdecydowaną kontrą niedźwiedzi. Przymiotnik „zdecydowany” ma tu jednak charakter mocno umowny. Wczorajszy sygnał wydaje się mocniejszy jedynie na tle minimalnej zmienności indeksów w ciągu kilku poprzednich sesji. Środowy spadek S&P500 o 0,5 proc. tylko na tym tle może robić jakieś wrażenie. Scenariusz notowań był niemal identyczny, jak w poniedziałek i wtorek. Po nie najgorszym początku i nudnej jego kontynuacji, końcówka przyniosła ofensywę niedźwiedzi. Tym razem zakończyła się ona sprowadzeniem wskaźników pod kreskę. Nie dziwi także to, że nie zwracano szczególnej uwagi na dane makroekonomiczne, z których nieznacznie przebijał optymizm.

Dowiedz się także: Dlaczego sektor usług jest tak bardzo obiecujący?

Nastroje na parkietach azjatyckich już kolejny dzień z rzędu nie są najlepsze. Dominują spadki, choć ich skala nie jest zbyt duża. W Szanghaju indeksy zniżkowały po 0,4 proc., Nikkei niemal nie zmienił swej wartości.

Polecamy serwis: Kursy walut

Notowania kontraktów terminowych na amerykańskie i europejskie indeksy nie dawały rano żadnych wskazówek, co do prawdopodobnego nastawienia inwestorów. Traciły po kilka setnych procent. Nie warto więc liczyć na to, że czwartkowa sesja pobudzi inwestorów do większej aktywności. Można się spodziewać, że indeksy będą przebywać nieznacznie pod kreską, chyba że atmosferę podgrzeją wypowiedzi polityków, których w dniu rozpoczęcia szczytu Unii Europejskiej nie powinno zabraknąć. Dane o aktywności gospodarczej w europejskich usługach nie powinny spowodować żadnych emocji. Informacje zza oceanu, poza liczbą zasiłków dla bezrobotnych, także raczej nie wstrząsną rynkami. A interpretacja danych, dotyczących sytuacji na rynku pracy, ostatnio także nie jest łatwa. O nastawieniu rynku do ryzyka będzie świadczyć dzisiejsza aukcja hiszpańskich obligacji. Wskazówek może dostarczyć zarówno zgłoszony popyt, jak i ceny, po jakich zostaną sprzedane.

Źródło: Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...