Bilans niemieckiego eksportu gorszy niż oczekiwano

Ostatnimi czasy hossa na rynkach finansowych jest rezultatem dobrych notowań surowców. Sytuacja oddziałuje również na GPW. Ten stan rzeczy łatwo zaobserwować na przykładzie KGHM i PKN Orlen, które we wtorek były motorem napędzającym rynek.

Zwyżki ich kursów przełożyły się na 0,6 pkt proc. wzrost indeksu WIG. Ostatecznie zakończył on dzień na 0,4-proc. plusie. Bez tych dwóch firm wczorajsze notowania giełdy poszłyby w dół. Dobrze obrazuje to zmiana indeksu cenowego, w którym wszystkie notowane spółki mają taki sam udział. Spadł on wczoraj o 0,3%.

Wpływ zwyżki surowców obserwujemy też w skali globalnej. Te parkiety, gdzie spółki paliwowe i wydobywcze mają znaczący udział, zachowują się ostatnio znacznie lepiej niż te, gdzie struktura sektorowa jest inna. W uproszczeniu można tu przeciwstawić giełdę turecką i rosyjską. W pierwszym przypadku kluczową rolę odgrywają firmy finansowe, w drugim – surowcowe. My obserwujemy inną sytuację. Realizacja zysków na walorach KGHM zabiera indeksowi WIG 0,16 pkt proc. z 0,5% zniżki.

Dowiedz się także: Dlaczego sektor usług jest tak bardzo obiecujący?

Z punktu widzenia kondycji europejskiej gospodarki istotne są podane dziś dane o bilansie handlowym Niemiec w październiku. Kraj ten odnotował nadwyżkę 14,3 mld euro, niższą od spodziewanej, która miała wynosić 15 mld USD, a miesiąc wcześniej – 15,3 mld USD. Eksport zmniejszył się o 1,1% w skali miesiąca, choć liczono na wzrost. Handel zagraniczny jest dla Niemiec bardzo ważny z kilku powodów. W dużym stopniu bazuje na nim silne ożywienie niemieckiej gospodarki. Jednocześnie handel ten odzwierciedla wpływ umocnienia euro – obecnie o 9% w skali roku – na atrakcyjność europejskiego eksportu oraz pokazuje, jaki jest popyt na rynkach rozwijających się, gdzie Niemcy sporo sprzedają.

Polecamy serwis: Lokaty

Październik to już trzeci miesiąc w II połowie tego roku, w którym następuje spadek niemieckiego eksportu. Tymczasem Chiny planują wznieść trzeci co do wysokości wieżowiec świata, co świadczy o tym, że tamtejszy rynek nieruchomości tętni życiem.

Rynki nieruchomości w USA i Chinach

Rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich podniosła się wczoraj do najwyższego poziomu od ponad 5 miesięcy. Sięgnęła blisko 3,2%. To konsekwencja rosnących cen surowców, wzmacniających obawy przed podniesieniem się inflacji, jak również pochodna nadziei inwestorów na utrzymanie wyraźnego ożywienia gospodarczego. W październikowym dołku dochodowość 10-latek była niższa niż 2,4%. Wzrost rentowności, w oparciu o którą wyznacza się koszt kredytów hipotecznych, to niedobra wiadomość dla rynku nieruchomości w USA.

Potwierdzeniem rozgrzania chińskiego rynku nieruchomości są plany budowy trzeciego, najwyższego budynku na świecie. Shanghai Greenland Group planuje zainwestować 4,5 mld USD w projekt 606-metrowej wieży, która będzie oferować 3 mln metrów kwadratowych powierzchni. Zostanie ona postawiona w mieście Wuhan, 900 km na zachód od Shanghaju. Zostaną w niej ulokowane luksusowe hotele, apartamenty oraz centrum konferencyjne. Budowa ma zostać zakończona za 5 lat.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...