Komentarz po sesji giełdowej - 05.10.2010r.

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
rozwiń więcej
Po wczorajszym wyskoku WIG20 w końcówce notowań ponad poziom kwietniowych maksimów dziś najważniejszą kwestią było o ile uda się poprawić ten rekord i czy towarzyszyć będzie temu pozytywna atmosfera na zachodnich parkietach.

Początkowe takty nie zapowiadały większych emocji i sesja ciągnęła się ślamazarnie do godziny 14-tej, ale po niej nastąpił jednorazowy silny atak popytu, który doprowadził rynek na nowe roczne maksima.

Z uwagi na moment wybicia nie można go powiązać z europejskimi danymi makro, bo indeksy PMI dla sektora usług w strefie euro nie wzbudziły większego zainteresowania wśród inwestorów, ponieważ ich odczyty były zgodnie z niedawno publikowanymi szacunkami. Z kolei dość nietypową reakcję można było zobaczyć po danych o sprzedaży detalicznej w strefie euro w sierpniu. Okazał się, że w skali miesiąca zamiast wzrostu o 0,1 proc. mamy spadek sprzedaży o 0,4 proc., co jest skutkiem umacniającego się euro, ale takie dane zupełnie nie przeszkodziły kursowi euro zyskać na wartości i również wejść na półroczne maksima.

Zobacz także: Kursy walut

Cały wzrost tuż przed rozpoczęciem sesji w Stanach można więc uznać za swego rodzaju dyskontowanie opublikowanych danych z USA, gdzie indeks ISM opisujący sektor usług, który jednocześnie odpowiada za 90 proc. gospodarki amerykańskiej, był wyższy od oczekiwań. Dość to zagadkowe, że ostatnie dane z rynku pracy były słabe, zaufanie konsumentów spada, produkcja minimalnie rośnie, a usługi jak gdyby nigdy nic zwyżkują, chociaż za pozytywny sygnał trzeba uznać wzrost sub-indeksu nowych zamówień. Jego korelacja z przyszłymi odczytami ISM jest na tyle duża, że zapowiada ponowne przyspieszenie amerykańskiego PKB w czwartym kwartale. Można powiedzieć nareszcie, bo jest ono niezbędne aby liczyć na uzasadnienie do ostatnich zwyżek na rynkach.

Polecamy: Rynek finansowy

Dzisiejszy atak na szczyty nie dziwi, bo ich wczorajsze pokonanie na fiksingu nie dało szansy wejścia graczom czekającym właśnie na ten impuls. Podczas sesji tego problemu nie było, więc kiedy tylko WIG20 naruszył wczorajsze maksima mogliśmy obserwować nagłe przyspieszenie dynamiki całego ruchu. Zakończenie wzrostem indeksu o 1,2 proc. jest poważnym buforem bezpieczeństwa dla byków, tylko nadal marsz na północ odbywa się niemal wyłącznie dzięki największym walorom. Na dzisiejszej sesji, choć przecież rekordowej, więcej spółek spadało (177) niż rosło (144). W tej chwili większość sygnałów technicznych (poza wykupieniem) będzie wskazywało na kupno i jednocześnie dominować będzie atmosfera nieuchronności zwyżek. Ponieważ oporu nie ma , a do najbliższego wsparcia jest 70 pkt. to popyt będzie się czuł pewnie. A pewność siebie to na rynku slaby doradca.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...