Fundusze ETF nie zrobiły furory

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
rozwiń więcej
Debiut pierwszego ETF na warszawskiej giełdzie nie wypada zbyt okazale. Obroty w początkowej fazie sesji wynoszą ok. 450 sztuk. Z kolei w Japonii, pierwszy raz od 2007 r., zwolniło tempo spadku cen ziemi.

W Ameryce powiało groźbą deflacji

Po raz kolejny atmosfera na rynkach finansowych zaraz po posiedzeniu Rezerwy Federalnej i następnego dnia są zupełnie odmienne. Wczoraj w końcówce notowań na amerykańskim rynku akcji inwestorzy nie mogli się zdecydować, jak odbierać sygnały ze strony władz monetarnych, choć rynek obligacji i dolar zareagowały bardzo zdecydowanie. Dolar i rentowności papierów skarbowych poszły wyraźnie w dół. Inwestorzy giełdowi byli natomiast w kropce i nie do końca wiedzieli, czy cieszyć się na możliwość poluzowania ilościowego polityki pieniężnej, czy jednak martwić się, że tym, że związana jest ona z niepokojącymi zjawiskami w gospodarce. Bardzo wyraźnie Rezerwa Federalna wskazała na ograniczone tempo wzrostu cen w gospodarce, co przypomniało o ryzyku deflacji.

Dziś ta sprawa budzi na rynkach akcji negatywne emocje. W dół idą notowania w Europie, tracą kontrakty na amerykańskie indeksy. Taka atmosfera wywiera wpływ na kondycję warszawskiego parkietu. Zniżka nie zmienia jednak ogólnie pozytywnego obrazu naszego rynku. W dalszym ciągu WIG ma silne wsparcie w strefie 44,1-44,3 tys. pkt. Dopiero powrót poniżej tych poziomów dawałby argumenty na rzecz osłabienia koniunktury na naszym rynku.

Zobacz także: Rynek finansowy

Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest debiut na GPW pierwszego ETF na WIG20, czyli funduszu odwzorowującego notowania tego indeksu. W początkowych godzinach handlu zainteresowanie tym instrumentem nie było zbyt duże. Do 10.30 wolumen obrotów wyniósł ok. 450 sztuk. Cena jednego ETF to mniej więcej 1/10 wartości indeksu WIG20, czyli obecnie ok.. 260 zł.

Rynki nieruchomości

Sierpniowe dane o aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości miały optymistyczne zabarwienie, ale głównie z racji tego, że okazały się lepsze od prognoz. Patrząc na same cyfry wskazują raczej na postępującą stagnację niż poprawę sytuacji. Liczba pozwoleń na budowę z miesiąca na miesiąc zwiększyła się jedynie o 10 tys., do 569 tys. Dużo lepiej było w przypadku rozpoczętych budów, gdzie wynik był najlepszy od kwietnia tego roku (blisko 600 tys.). Te dane tworzą lepszy klimat przez czwartkową i piątkową publikacją danych o sprzedaży domów na rynku wtórnym i pierwotnym. To jej przyspieszenie jest kluczowe dla rozwiązania problemów nadmiernych zapasów niesprzedanych domów, których zaś obniżenie sprzyjałoby ożywieniu w budownictwie.

Przeczytaj także: Liczba nowych mieszkań wciąż wzrasta

W czerwcu pierwszy raz od 2007 r. zwolniło tempo spadku cen ziemi w Japonii. Wyniosło w skali roku 3,7%. Ceny odą w dół nieprzerwanie od 19 lat. Ceny ziemi są obecnie o połowę niższe niż w szczycie boomu z 1980 r.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...