Ocena polskiej gospodarki wg finansistów VII 2010

Rafał Lerski
rozwiń więcej
Expander opublikował lipcowe dane dotyczące nastrojów analityków i inwestorów giełdowych. Wynika z nich, iż w porównaniu do poprzedniego miesiąca polepszyła się ocena koniunktury gospodarczej w Polsce, lecz jednocześnie więcej osób spodziewa się wzrostu inflacji i zaostrzenia polityki pieniężnej.

W lipcu widać było wyraźną poprawę nastrojów wśród większości analityków i inwestorów giełdowych na świecie. Udane emisje papierów dłużnych krajów z grupy PIIGS, dobre wyniki stress testów europejskich banków oraz poprawa wskaźników wyprzedzających koniunktury największych gospodarek naszego kontynentu oddaliły obawy związane z kryzysem fiskalnym. Ten wzrost optymizmu co do oczekiwanego w najbliższej przyszłości rozwoju wypadków odzwierciedlony został także w polskim Indeksie Koniunktury Ekspertów Finansowych obliczanym przez firmę Expander. Trzecia edycja IKEF przyniosła w lipcu wzrost tego wskaźnika o niemal 7 punktów do 20,8 punktu. 36,5% ankietowanych ocenia, że w Polsce nastąpi poprawa koniunktury w okresie najbliższych miesięcy, tylko 15,6% oczekuje pogorszenia sytuacji gospodarczej.

Coraz więcej ekspertów zatrudnionych w instytucjach finansowych dobrze ocenia obecny stan gospodarki, ale przekłada się to też na wyższe oczekiwania inflacyjne. Aż 54,2% uczestników ankiety oczekuje wzrostu inflacji w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Z pewnością do takich opinii przyczyniły się ostatnie bardzo dobre i zdecydowanie lepsze od oczekiwań wyniki dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Polsce. Publikowane w lipcu dane na temat czerwcowej inflacji także pokazał wzrost cen szybszy niż wynikałoby to z prognoz analityków. Niepewne jest też to, jak RPP oceni kierunki polityki fiskalnej proponowane przez rząd. Mimo więc, że obecnie inflacja wciąż znajduje się poniżej dolnej granicy celu NBP (w czerwcu wzrost cen wyniósł 2,3%), to coraz więcej ekspertów finansowych spodziewa się zaostrzenia polityki pieniężnej w okresie najbliższych 6 miesięcy.

Zobacz także: Rynek finansowy

Rezultaty ankiety wskazują, że polska gospodarka powoli może już kończyć tę fazę ożywienia cyklu koniunkturalnego, w czasie której wzrost aktywności gospodarczej nie wywołuje jeszcze presji inflacyjnej. Z pewnością jednak bardzo daleko jest też do przegrzania koniunktury. Mimo, że polskiej gospodarce sprzyja wyraźne ożywienie w Niemczech i relatywnie stabilny popyt wewnętrzny, to sytuacja całej gospodarki światowej jest wciąż niepewna. Na przykład ciągle może okazać się, że globalny wzrost długu publicznego na niespotykaną dotąd skalę albo wywoła bankructwo nadmiernie zadłużonych krajów, albo spadek koniunktury gospodarczej spowodowany znacznymi cięciami wydatków budżetowych. Ciągle więc istnieje możliwość wystąpienia drugiego dna globalnej recesji, które z pewnością odbiłoby się bardzo negatywnie także i na rodzimej koniunkturze. Na szczęście ostatnio prawdopodobieństwo takiego scenariusza wyraźnie zmalało.

Polecamy: Wiadomości finansowe

Informacje o badaniu

IKEF obliczany jest na podstawie opinii zatrudnionych w instytucjach finansowych ekspertów oraz menedżerów średniego i wyższego szczebla, zajmujących się bezpośrednio analizami ekonomicznymi i inwestycyjnymi, zarządzaniem aktywami lub strategicznym zarządzaniem firmą. Odpowiedzi na ankiety zbierane są w ciągu ostatnich 3-4 dni roboczych każdego miesiąca, a ich rezultaty publikowane są pierwszego dnia roboczego następnego miesiąca. 181 specjalistów z 69 instytucji finansowych wyraziło gotowość do wzięcia udziału w badaniu. W lipcu Expander uzyskał 96 prawidłowo wypełnionych ankiet.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...